יום שלישי כ' באייר תשפ"ד 28/05/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

הבד"ץ: היתר עסקה למחותנים

לראשונה בעולם היהודי: הבד"ץ נערך לעריכת היתר עסקא למחותנים לפני נישואי צאצאיהם

יוחנן וייסברג ט"ו באב תשס"ט - 05/08/2009 09:25
בישיבה מיוחדת של ביד"צ העדה החרדית בראשות הגאון רבי יעקב בלוי שליט"א ורבני 'ועד הפיקוח להשקעות ופיננסים', הוחלט לאחר דיון ארוך להיערך לעריכת 'היתרי עסקה' מיוחדים למחותנים העומדים לפני נישואי צאצאיהם, ולבעלי עסקים קטנים.

הדיון המיוחד שנערך השבוע עסק בבעיות החמורות שהתרחבו מאוד לאחרונה בין מחותנים ומנהלי גמחי"ם וקרנות צדקה הנכשלים מבלי משים בבעיות ריבית ועסקה החמורות. באחד המקרים שהובאו לפני בית הדין סיכמו מחותנים שאחד הצדדים מלווה סכום כספי לרעהו להוצאות המשותפות כשלצורך כך פירק תכנית חיסכון כשעלות פתיחת התכנית הוטלה על הלווה, בלא שיעלו הצדדים על דעתם כי נכשלו באיסורי ריבית דאורייתא.

כמו כן, מנהלי גמחי"ם מצאו את עצמם מתמודדים עם בעיות של שחיקת שער הדולר והקושי הגובר במימוש הלוואות שונות. בעיות אלו לצד אופי המסחר בשוקי המט"ח ומדיניות הבנקים בשנים האחרונות, עוררה בעיות הלכתיות של ריבית, אשראי ועסקה האסורים מדאורייתא.

בישיבת בית הדין המיוחדת נטלו חלק הרב הגאון רבי אברהם יצחק אולמאן שליט"א חבר הביד"צ, הרב הגאון רבי יעקב מנדל יורוביץ שליט"א חבר הביד"צ, כשאליהם מצטרף הרב הגאון רבי חיים אורי פריינד שליט"א חבר הביד"צ, ועימם רבני 'ועד הפיקוח להשקעות ופיננסים' הגאון רבי נתנאל לינדר והגאון רבי שלמה זאב קרליבך שליט"א. במשך שעות הועלו רעיונות ופתרונות הלכתיים שונים למנוע מכשולות מצויים אלו, כשלאחר מו"מ ארוך החליט בית הדין לבחון ולהיערך לעריכת שטרי 'היתר עסקה' מיוחדים למחותנים ולבעלי גמחי"ם ועסקים קטנים, שיעגנו כל סיכום כספי שהוא כעסקא ולא כהלוואה. השטרות החדשים שיערכו במיוחד בהכרעת הגר"י בלוי הנחשב כפוסק אחרון בענייני ריבית, יתנו מענה הלכתי מקיף ויצילו מבעיות אלו שהתעוררו והתרחבו מאוד לאחרונה.

לאחר ניסוח כל שלבי ההיתר הסופיים, יתכנס מושב הביד"צ בשנית ויכריע על עריכה גורפת של היתרי עסקה פרטיים למחותנים ולבעלי גמחי"ם, כשגדולי ישראל מכל החוגים והעדות עשויים להצטרף למהלך בקריאה ברורה שתוביל מהפכה של ממש, לערוך היתר עסקה פרטי בין צדדי העסקה כנדרש, בכדי להינצל מאיסורי תורה החמורים.