בעל צרכנייה העניק ליהודי מזון לסעודות שבת. היהודי הגיע להודות לו ברגע קריטי שהביא להצלת חייו
זהו סיפור מדהים שכותרתו "צדקה תציל ממוות", פשוטו כמשמעו, המכה גלים ברחובות קריית בעלזא בירושלים.
הכל התחיל כשהאברך ר' ש.מ.ר., בעל משפחה ברוכת ילדים המתגורר סמוך לקריית בעלזא, התהלך ביום שישי ברחוב של קריה כדי לחפש מאין יבוא עזרו. עוד מעט שבת-קודש, ובביתו אין שום דבר כדי לבשל, להכין ולאכול. הוא מתהלך הלוך ושוב, נכנס ויוצא מהצרכנייה השכונתית, אך כסף בכיסו הוא לא מוצא. המשמעות מבחינתו: שולחן שבת ריק ממאכלים, ועוד שבוע של רעב לבני משפחתו.
בעל הצרכנייה הבחין ביהודי המוטרד, ושואל אותו האם הוא מחפש משהו או מישהו. השיב לו ר' ש.מ.ר., כי אין לו מה לחפש, אך הוא בכל זאת מחפש את היהודי הטוב שייתן לו כמה שקלים לשבת. השיב לו בעל הצרכנייה: "תמלא לך מכל טוב בלב רחבה, לשבת-קודש ולכל השבת, ושיהיה לך א-גוט שבת". בצאתו מהחנות, העניק לו בעל המקום כמה מאות שקלים, ואמר לו שיפנה לחנות נעליים הסמוכה, כדי שיוכל לקנות לעצמו זוג נעליים חדשות לכבוד שבת.
היהודי מגיע לביתו עם כל טוב בידו, ובנפש חפצה ניגש לחנות הנעליים כדי לרכוש זוג לכבוד שבת-קודש, דבר שלא עשה כבר תקופה ארוכה מאד.
ומה עושה יהודי כשמאן-דהוא גומל לו טוב? מגיע כמובן להודות! וכך גם עשה היהודי דנן. הוא מגיע לחנות, שואל היכן בעל המכולת, ומקבל תשובה כי האיש הלך לדרכו. לאן? מתברר, שבעל הצרכנייה גומל חסדים טובים ומנהל במקביל את מטבח החסד באולמות שע"י המרכז העולמי דחסידי בעלזא.
היהודי החליט לרדת למקלטים שם שוכנים המטבחים, כדי לומר תודה לגומל עמו חסד. היהודי צועד לו בנחת במסדרונות האין-סופיים של הבניין הגדול ובמשך דקות ארוכות מחפש את המטבח סמוך לאחד האולמות הריקים של יום שישי.
בעודו מתקרב למטבח, הוא שומע דפיקות חזקות וזעקות נואשות של "הצילו". ר' ש.מ.ר. כמובן רץ מיד לעבר הקולות, והחל לפרוץ את הדלת הנעולה מבחוץ. מהר מאד התברר, כי שריפה גדולה פרצה במטבח, והדלת נטרקה בצורה שלא ניתן היה לפתוח אותה מבפנים.
לולא הגיע האיש למקום כדי להודות למיטיבו, ספק רב אם הייתה אפשרות לצאת מהחדר בחיים.
6. מזה? [לל"ת]
חסוי 08/09/2009 16:00