יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

יהודים נסתרים חוזרים לשורשים

מדריך חדש על מנהגי אבלות יהודיים בשפה הפולנית יצא לאור ביוזמת "שבי ישראל". הרב פרוינד: "הצורך במדריך התעורר בגלל התחדשות החיים היהודים בפולין"

עקיבא גוטליב ב' באדר תש"ע - 16/02/2010 10:21
לראשונה בפולין: מדריך חדש על מנהגי אבלות יהודיים בשפה הפולנית, "זכרון נצח", ביוזמת ובהוצאת ארגון "שבי ישראל". הרב בועז פש, שליח הארגון בעיר קרקוב שבפולין, ערך את המדריך. הקונטרס כולל הנחיות לאופן ניהול האזכרה, תפילות לעלייה על הקבר של בן משפחה, להשתטחות על קבר צדיק, הוראות הקשורות בבית העלמין וכל הקשור להנצחת המת.

במדריך כלולים כל הטקסטים והתפילות הנלוות בעברית עם תרגום לפולנית, ועם טקסטים בטרנסליטרציה, בקטעים הנאמרים ע"י כלל הציבור. המדריך, שתורגם לפולנית ע"י המתרגמת אוה גורדון, יצא לאור בהוצאת "אאוסטריה", שכבר הוציאה ספרים רבים ביהדות לתחומיה, ונמכר כבר במאות רבות של עותקים.

לדברי מיכאל פרוינד, יו"ר ארגון "שבי ישראל": "הצורך במדריך התעורר, באופן פרדוקסאלי, דווקא בגלל התחדשות החיים היהודים בפולין, תופעה מרתקת שלה אנו עדים בשנים האחרונות". לדבריו, "מדובר אמנם בנושא עצוב, אך ניתן להתנחם בעובדה ששבעה עשורים אחרי השואה, יהודים בפולין יכולים לחזור ולקבור את יקיריהם בדרך המקובלת והמכובדת, על פי הדת היהודית".

היהודים הנסתרים בפולין

כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה. בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך מרתק שבמסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט לזהותם היהודית.

חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב ולקבל אותה בחזרה. תופעה אחרת קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם לא סופר דבר על שורשיהם וזהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם ו/או בפני נכדיהם בדרכים מופלאות.