יום שני י"א בסיון תשפ"ד 17/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

'חוף דור הבונים' - שווה לראות

החוף 'המפורץ' ביותר בארץ. מה זה? איפה זה? יחיאל מביא לכם פרק נוסף בסדרת אתרי הכרמל, והפעם - 'חוף דור'. הכירו את אחד מהחופים המרהיבים ביותר בישראל

יחיאל בראון, ח' בתמוז תש"ע - 20/06/2010 13:17
חוף הבונים או בשמו הרשמי 'שמורת דור הבונים', היא שמורת טבע למרגלות חוף הכרמל.

חוף הבונים הוא הנקודה הצפונית של השמורה והוא נחשב לחוף המפורץ ביותר בארץ. כללית, בכל החלק הדרומי של ארץ ישראל, אין מפרצי ים לכל אורך החוף, וזאת בגלל כמויות הענק של החול והאדמה שהנילוס מזרים לים. כיוון הזרימה של המים משפך הנילוס הוא צפונה לאורך חופי הארץ וכבר כתבנו בעבר על ה"מזכרות" שהים מביא לנו ממצרים. החולות הללו שמהווים בעיה קשה לנמלי הארץ, מיישרים למעשה את קו החוף.

חוף דור אינו חוף חולי, האדמה במקום היא אדמת כורכר כמו בחלק מחופי השרון וכמו בכל חוף הכרמל. אדמת הכורכר נאכלת ע"י הגלים ומתפוררת לתוך הים. התופעה המעניינת  בחוף הבונים, היא לא רק המפרצים, הכורכר הנאכל ומפרץ הצדפות, אלא היכולת להתבונן בתהליכים שהביאו את החוף לצורתו הנוכחית.

הכורכר גבוה. והוא יורד אל הים בתלילות, הים חופר בכורכר נקרות ממש כמו בראש הנקרה, והגלים מרחיבים ומעמיקים את הנקרה-המערה. כשהמערה מתרחבת כלפי מעלה, מגיע רגע ההתמוטטות של המערה, והנה "מפרץ" חדש נולד.

בימים האלו יש מערה אחת שהיא בשלבי התמוטטות. זה תהליך שיכול לארוך עוד שנים רבות, וגם יכול להיות מהיר מאד במקרה של רעידת אדמה חלילה או של סערה עזה בים.

המערה הזאת מכונה "המערה הכחולה" ע"ש השתקפות המים בסדק שנפער בחלקה העליון.

איך מגיעים?

הכניסה לחוף הבונים מכביש מס' 4. הנוסעים צפונה, עוברים את צומת פורדיס, עוברים את הכניסה לחוף דור (או שנכנסים משם) כארבע ק"מ אח"כ פונים לכיוון מערב למושב הבונים.

ממש בכניסה ליישוב פונים ימינה לדרך עוקפת, עוברים בין רפתות המושב, ימינה על פסי הרכבת, במקום אנדרטה לזכר קורבנות "אסון הבונים" [אסון מזעזע שבו התנגשה רכבת באוטובוס מלא ילדים מטיילים - באסון נהרגו 19 תלמידים. מורה, אם מלווה ונהגת האוטובוס]. ממשיכים עד עמדת הכניסה לחוף. 

אפשר לשלם ולהכנס ברכב (30 ₪ לרכב פרטי, 163 ₪ לאוטובוס) ואפשר לחנות מבחוץ וללכת עוד כמה עשרות מטרים, ברגל.

הכניסה למסלול היא מתוך החניה של החוף. יש לשים לב לשילוט ולסימוני השבילים.

בחופי הים באזור דור יש חלזונות שלפי חלק מהשיטות, שימשו לעשיית התכלת, ישנם גם מתקנים עתיקים הפזורים באזור שמזוהים כמתקני צביעה או הפקת צבע התכלת.

שימו לב! חוף הבונים בחלקו הצפוני הוא חוף רחצה וחניון לילה, יש לקחת זאת בחשבון בתכנון הטיול לפי העונה והמצב.


Yechiel
הכנס את שם התמונה [צלם]

Yechiel
הכנס את שם התמונה [צלם]

Yechiel
הכנס את שם התמונה [צלם]

Yechiel
דייגים בחוף הבונים [צלם]

Yechiel
המערה הכחולה [צלם]

Yechiel
המערה הכחולה [צלם]

Yechiel
המערה הכחולה [צלם]

Yechiel
צדפים במפרץ הצדפים [צלם]

Yechiel
  חוף הבונים[צלם]

Yechiel
נוף חוף הבונים ממצפה עופר [צלם]

Yechiel
  [צלם]


 1. 1. חוף פרוץ
  אהרון ציון 23/06/2010 08:33
  הכתבה שלכם נפלאה , אבל העיתוי אינו מוצלח. בעונה זו כל החופים הנ"ל פרוצים ואינם לבני תורה מה לחפש שם. בחורף המקום נפלא.