יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

מערת ה'אדם הקדמון'? שערורייה

היכן פה, בארץ היהודים, ימליצו לכם להיכנס בעיניים פקוחות אל תוך מערתו של 'האדם הקדמון', וגם יסבירו לכם שהכל התרחש לפני עשרות אלפי שנים? הכרמל לא מפסיק להפתיע, אבל הציבור החרדי מצביע (ברגליים) היכנסו לצפייה מרתקת

יחיאל בראון, כ"א באייר תש"ע - 05/05/2010 12:54
נחל מערות נמצא על כביש מספר 4 אחרי צומת פורדיס (זכרון יעקב) לכיוון חיפה.

המסלול של נחל מערות הוא מסלול שאינו מוכר כמעט בציבור החרדי. וזאת למה? כי בנחל מערות, יש קטע קטן וקצר בכניסה לנחל, ובקטע הזה יש קופה לתשלום לכניסה ל.... לא יאומן, כניסה למערת האדם הקדמון!

גם לשלם, וגם להכנס בחרדת קודש למערה לראות סימני מגורים של אנשים במערה, זה כבר יותר מידי כנראה בשבילנו. בעיקר, שאם כבר האדם הקדמון, אז משלבים כל מיני דיבורים כפרניים על אלפי שנים וגם אלפי אלפים.

זאת הסתכלות "מדעית" צרת אופקים, המתייחסת לאדם "התקדמות" מתמדת (אבולוציה). לפיכך, אם בימי דור המבול כבר ישבו בבתי אבן, אזי יושבי המערות קודמים להם באי אילו שנים רבות. הם מתעלמים מכך שגם היום ישנם אנשים המתגוררים בתנאים שהתגוררו בני אדם לפני כארבעת אלפים שנה, ויותר. ויש אף שוכני מערות, בימינו אנו.

נניח להם ולמערה ולקופת התשלומים.

נעקוף את המבנים מצידם השמאלי (אפשר להשתמש בשירותים במקום בלא קשר לדמי הכניסה) וניכנס לתוך תוואי הנחל.

אזהרה ראשונה. המסלול המלא אינו מתאים לימי הקיץ הלוהטים, זהו מסלול חורפי-אביבי.

ההליכה בנחל היא בתוך צמחיה עשירה. לפעמים המסלול עובר בתוך השיחים כמו מנהרה ירוקה ולפעמים צועדים לצד הצמחיה.

מצד ימין תוכלו לראות את הכניסה למערה הנזכרת ומעט אחריה את הכניסה למערה אחרת המכונה "מערת הגדי". אחרי כמה מאות מטרים הצמחיה נעשית דלילה יותר. כאן המקום לאזהרה השניה. שימו לב היטב לסימון השבילים, אם תפספסו את הפניה ימינה למעלה ההר, פשוט תמשיכו בתוך הנחל עד לאזור יוקנעם. (כעשר שעות הליכה לפחות)

יש פניה ימינה  למעלה ההר, מטפסים על הגבעה שנמצאת בגדה הדרומית של הנחל. כשאתם מטפסים, הביטו גם אל הגדה שממול, יש שם סימן מענין על פני הקרקע, סימן המכונה "שבר גיאולוגי". דבר זה הוא בדרך כלל סימן שבא בעקבות רעידת אדמה חזקה שהייתה באזור וגרמה לתזוזה משמעותית של האדמה.

מכאן והלאה הולכים במעלה ההרים (שלוש פסגות) במקביל לנחל בחזרה לכיוון מערב. עולים ויורדים. יש חורשות, יש מרבדי פרחים ויש נוף יפה ואויר צלול. 

והעיקר. כמעט תמיד, תהיו שם לבד. ההמון הרועש והמלכלך נמצא במקומות המוניים יותר.  היופי העדין הזה שמור למבינים בלבד.

אורך המסלול, כשלוש שעות.


Yechiel
מרבדים של יופי [צלם]

Yechiel
מפסגת נחל מערות [צלם]

Yechiel
הנוף [צלם]

Yechiel
רכסי הכרמל [צלם]

Yechiel
מנחל מערות לחיפה [צלם]

Yechiel
מערת הגדי [צלם]

Yechiel
דופן הנחל ומערת הגדי [צלם]

Yechiel
נחל מערות [צלם]

Yechiel
  נוף חורש האורנים [צלם]

Yechiel
הצוקים [צלם]