יום שלישי י"ב בסיון תשפ"ד 18/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

הבט אחורה בשמחה

"וְעַתָּה אִם נָא מָצָאתִי חֵן בְּעֵינֶיךָ הוֹדִעֵנִי נָא אֶת דְּרָכֶךָ וְאֵדָעֲךָ לְמַעַן אֶמְצָא חֵן בְּעֵינֶיךָ וּרְאֵה כִּי עַמְּךָ הַגּוֹי הַזֶּה" - מהו הסוד והקוד של הנהגת העולם, מדוע פלוני צדיק אך רע לו, ואילו לרשע משחקת השעה והוא בפסגת ההצלחה?

הרב יוסף ברוק, ראש ישיבת 'נתיבות עולם', י"ח באדר תש"ע - 04/03/2010 16:55
היתה זו שעת הכושר, ומשה רבינו מבקש בה את ההשגה העליונה – "הודיעני נא את דרכך" – מהו הסוד והקוד של הנהגת העולם. מדוע פלוני צדיק אך רע לו, ואילו לרשע משחקת השעה והוא בפסגת ההצלחה? והרי זוהי שאלת השאלות מימות עולם. על כך עונה לו הקב"ה כי לא יוכל האדם בעודו חי להשיג את האלוקים כי הגוף החומרי והגשמי חוצץ ומעכב מלהשיג את האלוקים, ועל כן "וראית את אחורי ופני לא יראו".

פירושים רבים נאמרו על בקשת משה ותשובת הקב"ה.

בפירוש האברבנאל על התורה (דון יצחק אברבנאל, מגדולי חכמי ספרד – ה'קצ"ז-ה'רס"ט  1437-1508) מבאר בדרך מקורית. המהלך ההיסטורי של האומה מלמד כי בפרספקטיבה רחבה ניתן לראות בכל מצב שהיה נראה בשעתו כאילו הוא רע וסכנה טמונה בו, התברר לאחר זמן כי דוקא שם היה גרעין הישועה העתידה. לקיחתה של אסתר כאשת אחשורוש היתה טרגדיה נוראה, אך זה היה פתח ההצלה. (הדוגמא הבולטת בתקופתנו – ההגירה ההמונית מאירופה לארה"ב שהקדימה את הרפואה למכת השואה, וכן דוגמאות רבות נוספות).

וכך גם המצב בחיי הפרט. מסתבר כי מבט לאחור מגלה כי התוכניות והמציאות בדרך כלל אינן תואמות, ובדיעבד מסתבר כי הכל לטובה. פלוני תכנן ללמוד... "במקרה" התגלגל ל... וכאן דוקא מצא את מקומו.

ומכאן אומר האברבנאל כאשר תסתכל על העבר "אֲחורָי", ו"פָנַי" העתיד לא יראו, לא תדאג אודות העתיד, שכן העבר ילמד אותך כי עליך לבטוח בבורא בכל מצב.

בימינו כאשר עולים איומי אויבינו מכל עבר, עלינו להיות בטוחים שכשם שהבורא עזרנו עד הלום, כך תהיה עזרתו עמנו בעתיד.
כנאמר עוצו עצה ותופר דברו דבר ולא יקום כי עמנו א-ל, ואנו עַמו ועִמו.

שבת שלום.