יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

אדומים או ירוקים?

לא, זה לא מפלגות הירוקים וגם לא החברה להגנת הטבע – אלו הם האמריקאים שהחליטו להוסיף קצת צבע לחיים, ואיך אם לא, דרך הדולר...

מ. פרידמן, ט"ו באייר תש"ע - 29/04/2010 06:30
שר האוצר של ארה"ב וראש הבנק הפדרלי חשפו לאחרונה גרסה מחודשת של שטר 100 הדולר הכולל מנגנוני בטחון ומונעי זיופים ואת דמותו של בנג'מין פרנקלין – ממייסדי ארה"ב שחתם על הצהרת העצמאות של ארה"ב. תמונתו תוצג באופן מוגדל ובולט והשינוי הקיצוני ביותר – הוסיפו קצת צבע לחיי האמריקאים הכיתוב של המספר 100$ הופך לאדום בולט. שטר ה-100$ החדש יושק לקראת שנת 2011. 

מהו הדולר? ממתי הוא קיים? והאם תמיד היה בחזקת האמריקאים?

מקור השם "דולר" הוא במכרה כסף בן המאה ה-16 בעמק יואכים, יואכימסטאל, בבוהמיה. מטבעות הכסף שהופקו מהמכרה נקראו "יואכימסטאלרים", או "טאלרים" בקיצור. השיבוש "דולר" הפך לשם נרדף למטבע ממוצא זר.

מקורו של סימון הדולר, על-פי הסברה המקובלת, הוא מאותו מטבע ממנו שאוב שמו. לפי גרסה זו, הסימן $ התפתח מקיצור השם על ידי כתיבת שתי האותיות P ו-S, המייצגות "פסו", ביחד. ראיות לתאוריה זו מראות כי הדולר הספרדי סומן בצירוף ps, וכן ישנן ראיות לכך שאף הדולר האמריקני סומן בצורה זו, אך כשה-p נכתבת "בתוך" ה-s.

הדולר נבחר לשמש כמטבע הלאומי של ארצות הברית ב-6 ביולי 1785, והיה בכך למטבע הלאומי הראשון המבוסס על שיטה עשרונית.

מטבעות אמריקניים מוטבעים במטבעה הלאומית האמריקנית, ואילו שטרות הדולרים מודפסים בידי מדפיס ממשלתי מיוחד עבור הבנק הפדרלי. תחילה הודפסו השטרות בפורמט גדול. בשנת תרפ"ח הוחל בהדפסת שטרות בפורמט קטן.

בעבר היה מקובל להדפיס שטרות בעלי ערך נקוב של: $500, $1,000, $5,000, $10,000 ו-$100,000. אולם, הדפסת שטרות בערך של מעל מאה דולר הופסקה בשנת תש"ו משום ששטרות אלו שימשו בעיקר בעסקאות בין בנקים וכן בקרב הפשע המאורגן. מסיבה זו ציווה הנשיא ריצ'רד ניקסון על הפסקת השימוש בשטרות אלו.

נכון להיום מדיניות הבנק הפדראלי הינה ביצוע החלפה יזומה של עיצובי השטרות מידי שבע שנים. מדיניות זו נקבעה לצורך מלחמה בזייפני הכספים, ובימים אלו שוקדים על החלפת עיצובו של שטר המאה דולר שיושק לקראת שנת 2011.