יום חמישי כ' באדר א תשפ"ד 29/02/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

היכן נמצא בית כנסת עתיק מימי בית שני?

מצדה היא מבצר עתיק על פסגתו של מצוק סלע מבודד בשוליו המזרחיים של מדבר יהודה הצופה לים המלח. בט"ו בניסן שנת ג'תתל"ג נפלה מצדה בידי הרומאים

מ. פרידמן ח' בניסן תש"ע - 23/03/2010 14:24

בשנה ה-73 לספה"נ עלה הנציב הרומי פלביוס סילבה על מצדה עם הלגיון העשירי פרטנסיס, והטיל מצור על המבצר. הצרים בנו על הצד המערבי של הרמה סוללה מאלפי טונות של אבנים ואדמה כבושה. הסוללה הושלמה באביב לאחר כשניים או שלושה חודשי מצור, ואפשרה לרומאים לבסוף לפרוץ את חומת המבצר בעזרת איל ניגוח. אולם כשנכנסו הרומאים למבצר הם גילו שמגיניו, כאלף במספר, העלו באש את כל המבנים והעדיפו התאבדות המונית על פני נפילה בשבי. גרסה זו של סיפור המצור על מצדה נמסרה על ידי שתי נשים שנצלו מההתאבדות כשהתחבאו בבור מים עם חמישה ילדים.


מעשה ההתאבדות העלה קושיות רבות אצל היסטוריונים. כעקרון, התאבדות מנוגדת לחלוטין להלכה. קושי נוסף בקבלת תיאור ההתאבדות הוא בהיעדר כל ראיה ארכיאולוגית למעשה. ישנן עדויות כי מגיני מצדה העלו באש את המבנים כשנפרצה החומה, אך מעולם לא נמצאו שרידים כלשהם של גופות או של קברים (המדובר, כזכור, בקרוב לאלף איש, מספר רב של הרוגים על שטח קטן מאוד יחסית). מכל מקום, אף היסטוריון לא הציע הסבר אלטרנטיבי לסיומו של הקרב על המצדה, וכך נותר ההסבר בעינו.


במצדה בית כנסת עתיק. בית הכנסת  הוא אחד היחידים מתקופת בית שני ונחשב לאחד הקדומים. מיקומו נבחר בצמוד לחומה כדי שיפנה לכיוון ירושלים. בית הכנסת נבנה בשלבים: בשלב ראשון, בימי הורדוס, הוקם לשימוש בני ביתו וצוותו, והיה מצומצם. בשלבו השני, בעת המרד הגדול, הורחב כדי לקלוט את הציבור הגדול במצדה. בחדר האחסנה ליד בית הכנסת נמצאו סימני שריפה, כנראה כדי למנוע נפילת כלי קודש בידי הרומאים. בחדר זה נמצא גם בור לגניזה.


כמו"כ, במצדה קיים מקווה טהרה, שנבדק עם גילויו על ידי רבנים מומחי כשרות למקוואות, שנפעמו למצוא אותו מתאים במדויק לדרישות ההלכה הנהוגות בימינו אנו, יותר מאלפיים שנה לאחר שנבנה.