יום חמישי ח' בניסן תשפ"ג 30/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

עוג - על ש(ו)ם מה?

עוג מלך הבשן"- גבה קומה שזכה גם לאריכות ימים. שרד יחידי מספר מלחמות, עד שנפל באופן פלאי בידי ישראל. תמצית קורות חייו

א. בנימין כ"ב בכסלו תש"ע - 09/12/2009 06:02

"עוג", אבי הענקים, "למה נקרא שמו עוג? על שם שבא ומצא את אברם יושב ועוסק במצות - עוגות לחג הפסח".


במהלך מלחמת ארבעת  המלכים נגד החמישה שבה כדרלעומר, ראש קבוצת הארבעה, את לוט ורכושו. עוג, שנמלט מן המלחמה בא להודיע לאברהם על שבי אחיינו ומצאו באמצע אפיית עוגות -מצות לחג הפסח. מאז אותו יום נקרא שמו עוג על שם העוגות (תוספות נדה סא.).


תגובתו של הקב"ה  למעשהו של עוג: "אמר לו הקב"ה:"חייך! שכר פסיעותיך שאתה מאריך בעולם עד ימי משה, אולם מה שהתכוונת שיצא אברהם להלחם בכדרלעומר וימות במלחמה אז תוכל לשאת את שרה לאשה, חייך שאתה צופה ורואה עשרות מליונים מיוצאי חלציו וסופך ליפול בידן. ע"פ בראשית רבה מב' ח'.


לא מצינו במקראות  את שנת הלידה המדויקת של עוג  אולם ידוע שנולד לפני המבול והיה היחיד מבני הנפילים שנותר בחיים  תמורת שבועה שנשבע לנח ולבניו שיהיה להם עבד עולם. עוג ישב על סולם עץ חיצוני לתיבה וכל יום היה נח מושיט לו את מזונו מבעד לחור שנקב עבורו.


גם את הקרב שניטש  בעמק השידים (מלחמת הארבעה נגד החמישה) שרד יחידי מכל ארצו ומכאן כנויו הנוסף: "הפליט".


כשירד יעקב אבינו  למצרים בשבעים נפש ישב עוג אצל  פרעה, יוצא אפוא ששהה תקופה בלתי ידועה במצרים. לאחר מכן פנה אל ארץ הבשן, השוכנת בעבר הירדן המזרחי, שם כונן את ארצו.


ואיך היה סופו, כך היה המעשה:


כשהיו בני ישראל  בדרכם לארץ, בהגיעם לגבול הצפוני, יצא לקראתם עוג כשפניו למלחמה.


חשב עוג כמה גדלו של מחנה ישראל? שלוש פרסאות (3.6 ק"מ ), אם כן אלך ואעקר הר שגדלו שלוש פרסאות ואשליך ההר עליהם ואהרגם. הלך ועקר הר של שלוש פרסאות (!) והניחו על ראשו תוך כך שהוא מתקרב למחנה ישראל. זמן הקב"ה נמלים ונקבו את ההר וצנח ההר על צוארו של עוג, וכשבקש להרימו, עשה הקב"ה נס ונמשכו שיניו לצדדים ולא הצליח להגביה ההר. הוא שנאמר: "שיני רשעים שברת" (תהלים ג' ח') אל תקרי "שברת" אלא 'שרבבת'.


גבהו של משה רבינו  היה 10 אמות (כ-6 מ'), לקח גרזן באורך 10 אמות וקפץ למעלה 10 אמות (סה"כ כ-18 מ'), והכה את עוג בקרסולו (ענק או לא?!...) והרגו.