יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

קונטרסט הקונטרס

המילה קונטרס, הפופולרית בתיאור חיבורים תורניים מקורה מן... השפה הרומית!

נ. ליברמן כ' בכסלו תש"ע - 07/12/2009 06:03
באופן אבסורדי למדי, אחת המילים השימושיות ביותר לתיאור חיבורים תורניים, הינה מלשונו של העם אשר כל מגמתו היתה להשכיח תורה מישראל: שפת העם הרומאי.

המילה 'קונטרס', המתארת חיבורים קצרים או אסופת מאמרים/הערות בנושא מסוים, פופולרית ביותר בעולם התורני, ומשמשת גם ככינוי לחיבור תורני, היוצא לאור על פי רוב בחוברת או בכל פורמט הקטן מספר. מקור המילה קונטרס בשפה הלטינית. השפה אשר שימשה את האימפריה הרומאית, שקמה לפני מעל אלפיים שנה, ולחמה בעוז להשכיח תורת ה' ומצוותיו מעם ישראל, וכיום נמצאת בשימוש רשמי אצל מעוזי הנצרות והטומאה: מדינת הוותיקן ומוסד הכנסיה הקתולית בכלל.

פירוש המילה 'קונטרס' בלטינית (commentarius) הינו פנקס רשימות, חוברת, ורוב החיבורים התורניים המופיעים בפורמט מעין זה, מוכתרים בכינוי הלטיני.

הפירוש העיקרי לתורה, פירוש רש"י, היה פופולרי ביותר כבר עם כתיבתו, ובשל כך עוד בחייו של רש"י היה מודפס על חלקיו השונים בחוברות - קונטרסים. משום ההימצאות הרבה של קונטרסים המכילים את פירוש רש"י כונה את פירוש רש"י כ'פירוש הקונטרס'.