יום שלישי י"ב בסיון תשפ"ד 18/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

נון נון נון!

שלושה פסוקים בלבד בתורה מתחילים ומסתיימים באות נו"ן. שלושה פסוקים אלו מביאים פרטים ממעשה ריפויו מן הצרעת של נעמן, אשר שמו אף הוא מתחיל בנו"ן ומסתיים בה

נ. ליברמן, ד' בחשון תש"ע - 22/10/2009 05:43

בתורה שלושה פסוקים ייחודיים, אשר מתחילים באות נ' ואף מסתיימים בה. בשלושה פסוקים אלו מצויים פרטים ממעשה ריפוי של נעמן, אשר שמו אף הוא מתחיל ומסתיים באותה האות: האות נו"ן.

מעשה ריפויו של נעמן, שר צבא ארם, מובא בנביא, בספר מלכים ב', פרק ה', ומביא את דבריה של נערה יהודית אשר נשבתה לארם, וממליצה כי נעמן, חולה הצרעת, יילך אל נביא ה' שבארץ ישראל, בשומרון, ועל ידי כך יירפא ממחלתו. כאשר הגיעו שליחי מלך ארם למלך ישראל, אשר קרע את בגדיו לשמע המטלה - לרפא את צרעתו של נעמן, הורה אלישע הנביא כי נעמן יסור אל ביתו, ושם הורה לו לטבול שבע פעמים בנהר הירדן, ובאורח נס נרפא כך מצרעתו.

שלושת הפסוקים שבתורה, אשר מכנה משותף להם עם שמו הייחודי של נעמן, באשר כולם מתחילים ומסתיימים באות נ', מכילים את הפרטים הקשורים במעשה זה לפי סדר כרונולוגי: צרעת, ירדן ונביא.

הפסוק הראשון, המתחיל ומסתיים באות נ', הינו  פסוק ט' שבפרק י"ג מחומש ויקרא (פרשת תזריע) אשר דן בנגע הצרעת: "נֶגַע צָרַעַת כִּי תִהְיֶה בְּאָדָם וְהוּבָא אֶל הַכֹּהֵן"

בפסוק המיוחד השני, פסוק ל"ב שבפרק ל"ב, בחומש במדבר (פרשת מטות) נזכר נהר הירדן, אשר בו התרחש נס הריפוי: "נַחְנוּ נַעֲבֹר חֲלוּצִים לִפְנֵי יְהוָה אֶרֶץ כְּנָעַן וְאִתָּנוּ אֲחֻזַּת נַחֲלָתֵנוּ מֵעֵבֶר לַיַּרְדֵּן"

ובפסוק השלישי, פסוק ט"ו שבפרק י"ח מחומש דברים (פרשת מטות) מופיע הנביא, אשר שמו, כאיש האלוקים, התגדל אצל ממלכת ארם לאחר נס הריפוי: "נָבִיא מִקִּרְבְּךָ מֵאַחֶיךָ כָּמֹנִי יָקִים לְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ  אֵלָיו תִּשְׁמָעוּן"

פרפרא אשר מוסיפה טעם לעניין זה, הינה העובדה כי סכום מילות שלושת פסוקים אלו עולה ל-30, הכפלת המספר שלושים במספר שבע, המייצג את מניין טבילותיו של נעמן בנהר הירדן עולה ל-210, אשר הינו סכום הגימטראי של שמו של נעמן- 210 (נ'- 50 + ע'- 70 + מ'- 40 + נ'- 50 = 210)