יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

'טיפ' דרבנן

'טיפ' רווח, המוכר כיום כיעיל להגברת זכרון חומר נלמד, הינו מצוות עשה דרבנן, אשר מקורה בספר שמואל.

נ. ליברמן כ"ז באלול תשס"ט - 16/09/2009 06:09
טיפ רווח כיום, להגברת ולהעמקת זכרון דברים שנלמדו הינו: לחזור על החומר הנלמד בקול.

נוירולוגים ואנשי מקצוע יודעים לנתח זאת כיום, כי כאשר התלמוד נשנה בקול, משתתפות אינטליגנציות נוספות בקליטתו. שיתוף זה מעמיק את הקליטה, חורטה בזכרון ואף הופכה לבהירה יותר.

בידי עם ישראל, עם הספר, אשר מצווה על לימוד התורה, ואף מוזהר על שכחת תלמודו, כמאמר חז"ל: "רבי יהודה אומר, הוי זהיר בתלמוד ששגגת תלמוד עולה זדון" (המשנה באבות, פרק ד', משנה י"ג) מצוי 'טיפ' זה מאת חז"ל, במשך שנים רבות, עוד לפני שבעולם המודרני אף גילו את דרכי פעולות המח וידעו להסביר כיצד מועיל ציווי חז"ל זה.

את ה'טיפ' הזה מונה רבי אליעזר אזכרי בעל 'ספר חרדים' כמצוות עשה התלויה בדיבור פה, מדרבנן: שיחזור על לימודו בקול ולא בלחש, והמקור לכך הינו בנביא שמואל ב', פרק כ"ג, פסוק ה': כִּי-לֹא-כֵן בֵּיתִי...  כִּי בְרִית עוֹלָם שָׂם לִי, עֲרוּכָה בַכֹּל וּשְׁמֻרָה כִּי כָל יִשְׁעִי וְכָל חֵפֶץ, כִּי לֹא יַצְמִיחַ"

'טיפ' נוסף ללימוד מוצלח, שהינו מצוות לא תעשה דרבנן: לימוד בנעימה ובניגון