יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

מילתא אריכתא

מהו אורכה של המילה הארוכה ביותר בתנ"ך? מה מספר האותיות במילה הקצרה ביותר?

נ. ליברמן כ' באלול תשס"ט - 09/09/2009 06:13

המילה הארוכה ביותר בתנ"ך מורכבת מעשר אותיות, והיא מופיעה בפסוק הארוך ביותר בתנ"ך, הכתוב במגילת אסתר, שמתארת את נס הפורים, שנעשה לעם היהודי בהיותו בגלות פרס.


המילה הינה 'האחשדרפנים', המופיעה בפסוק ט' שבפרק ח' במגילת אסתר, שהינו הפסוק הארוך ביותר בתנ"ך, ומורכב מארבעים ושלוש מילים: "וַיִּקָּרְאוּ סֹפְרֵי הַמֶּלֶךְ בָּעֵת הַהִיא בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁלִישִׁי הוּא חֹדֶשׁ סִיוָן, בִּשְׁלוֹשָׁה וְעֶשְׂרִים בּוֹ, וַיִּכָּתֵב כְּכָל אֲשֶׁר צִוָּה מָרְדֳּכַי אֶל הַיְּהוּדִים וְאֶל הָאֲחַשְׁדַּרְפְּנִים וְהַפַּחוֹת וְשָׂרֵי הַמְּדִינוֹת אֲשֶׁר מֵהֹדּוּ וְעַד כּוּשׁ שֶׁבַע וְעֶשְׂרִים וּמֵאָה מְדִינָה- מְדִינָה וּמְדִינָה כִּכְתָבָהּ וְעַם וָעָם כִּלְשֹׁנוֹ, וְאֶל הַיְּהוּדִים כִּכְתָבָם וְכִלְשׁוֹנָם."

המילה 'אחשדרפנים' מופיעה פעמים נוספות בתנ"ך, אך, הצירוף של ה' הידיעה אליה בפסוק זה במגילת אסתר, מעמיד אותה כמילה הארוכה ביותר בתנ"ך.


לעומת מילה זו, המילה הקצרה ביותר בתנ"ך מורכבת מאות אחת בלבד, והינה ה' השאלה, המופיעה בתורה, בחומש דברים, פרק ל"ב, פסוק ו': "ה לה' תגמלו זאת, עם נבל ולא חכם."

הרמ"ה  (הרב מאיר בן טודרוס הלוי אבולעפיה, ד'תתק"מ-1180 -  ה'ה'-1245) העיד, כי בכל הנוסחים העתיקים נכתבה האות ה' לחוד, ול' השימוש שלפני שם ה' שלאחריה לחוד, מסורת המעידה על כך, שהאות ה' עומדת כמילה עצמאית, הקצרה ביותר.


הפסוק הקצר ביותר בתנ"ך הינו הפסוק הראשון בספר דברי הימים, הכולל תשעה אותיות בלבד, המורכבות בשלוש מילים:  "אדם שת אנוש" (ספר דברי הימים, חלק א' פרק א' פסוק א') שלוש מילות הפסוק קצרות במיוחד, האחת מורכבת משתי אותיות, השניה משלוש והאחרונה מארבע אותיות. סך כל אותיות הפסוק הקצר ביותר בתנ"ך עומד כאמור על תשע אותיות, שהן פחות מסך האותיות שבמילה הארוכה ביותר בתנ"ך.

 1. 1. תיקון
  אבנר 09/09/2009 10:34
  במגילה מופיעה המילה "והאחשדרפנים" שבה יש 11 אותיות והיא הארוכה ביותר