שבת י"ד בתמוז תשפ"ד 20/07/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

תבלה. אחר כך תתחדש

נ. ליברמן ב' בתמוז תשס"ט - 24/06/2009 06:31
הברכה למי שמחדש בגד, הנוהגת כיום בפי העם הינה, 'תתחדש', בעוד שברכה זו הינה רק מחצית הברכה הקדומה, 'תבלה ותתחדש', כאשר הברכה על התחדשות מתייחסת לבגד החדש הבא שיקנה, ולא עבור הבגד החדש הנוכחי.

הברכה מובאת בשולחן ערוך (חלק אורח חיים, סימן רכ"ג), בדברי הרמ"א לגבי ברכת שהחיינו על פריט לבוש חדש. לפי דברי הרמ"א המנהג לברך הינו: 'תבלה' את הבגד החדש, 'ותתחדש', לאחר שתבלה בבריאות את הבגד החדש הנוכחי תחדש את הבגד הבא. לדברי הרמ"א, ישנן דעות כי אין לברך ברכה זו למי שחידש מלבוש העשוי מעורות בהמה, שכן התגשמות הברכה שיזכה לחדש מלבוש חדש בעוד תקופה, כרוכה בהמתת בהמה נוספת, והרי כתוב: 'ורחמיו על כל מעשיו'.

בתקנות הקדמונים של קופת רבי מאיר בעל הנס מאת רבי צבי מזידיטשוב מובאת ברכה זו בנוסחה המלא:  "בעת שיעשה איזה מלבוש חדש ינדב לצדקה ובזכות זה יבלה ויחדש."