יום שלישי ה' בכסלו תשפ"ג 29/11/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

קהילות מוסקבה: נשרפו הבגדים

יהודי מוסקבה אוספים בגדים ומזון למען נפגעי השריפות ברוסיה, בגל חום אדיר שלא תקף את המקום כבר 160 שנה. למרות הכל, בתי הכנסת שוקקים חיים למרות העשן מאיים להחניק. היכנסו לראות עם מה הם נאלצים להתמודד

איתן פריד, כ"ד באב תש"ע - 04/08/2010 14:46
באיגוד הקהילות היהודיות ברוסיה, עוקבים בדריכות ובדאגה בעקבות השריפות הרבות בימים אלו במרכז רוסיה. רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר, הנחה את הרבנים וראשי הקהילה בכל הערים ברוסיה, לעמוד על המשמר של בתי הכנסת ומוסדות החינוך ולסייע לכל משפחה נזקקת בעקבות השריפות.

מוקד סיוע מיוחד נפתח השבוע במרכז החסד היהודי במוסקבה, המטפלים באלפי נזקקים, חולים וגלמודים. במוקד מנחים את הקשישים איך לנהוג בימים חמים אלו, ובעיקר להישמר מגלי העשן הרבים, האופפים את מוסקבה הבירה במשך שעות רבות של היום. במרכז גם נפתח מוקד מרכזי לאיסוף בגדים ומצרכי מזון, שיועברו בעז"ה מחר למרכזי הקליטה של נפגעי השריפות.

הרב לוי שטיפל, שליח חב"ד בוורוניז', הסמוכה למוקד הגדול של השריפות אומר: בתקופה זו, שרבים מבני העיר שוהים במבני הקיט מחוץ לעיר והעיר מתרוקנת מתושביהם, שבו כולם לעיר ובית הכנסת שוקק חיים כבימים רגילים.

אלפי כבאים וחיילים, יחד עם מאות אלפי מתנדבים וצוותי חירום, ממשיכים בשעות אלו בניסיונות להשתלט על למעלה ממאה שריפות שמשתוללות מסביב למוסקבה, בנוסף מאות רבות  של שריפות נוספות במרכז רוסיה, זאת כתוצאה מגל חום קיצוני משולבות ברוחות עזות. לפחות 61 שריפות יער גדולות משתוללות בעת ובעונה אחת בכמה אזורים.

בתקשורת המקומית פורסם שזה כבר 160 שנה שלא היה גל חום שכזה, והוא הקשה ביותר שידעה רוסיה, כאשר גל החום עדיין צפוי להימשך גם בימים הקרובים.

עשרות בני אדם נספו עד-כה בשריפות, שכילו שטח הנאמד ביותר באלפי קילומטרים רבועים. קרוב ל-2,000 בתים נהרסו. חלק מהשריפות פרצו כבר באמצע החודש שעבר, אולם המצב הידרדר מאוד בימים האחרונים על-רקע שיאי הטמפרטורות שנמדדו במקומות שונים ברוסיה. בערים כמו מוסקבה, פטרבורג ועוד נמדדו השבוע 35 מעלות חום ובאזור השריפות העיקרי באזור העיר ורונז' - נמדדו קרוב ל-40 מעלות.

"המצב קיבל תפנית חדה לרעה, אולם הכל נמצא תחת שליטה", נמסר מהמשרד למצבי חירום במוסקבה. לדברי המשרד, יותר מ-5,000 בני אדם פונו מבתיהם, כ-600 מהם מאזור ורונז'. "מעולם לא ראיתי שריפות כאלה", סיפר הכבאי מקסים קורוליוב שצוותו פועל בכפר מסלובקה. "רק חמישה מתוך 150 בתים בכפר נותרו ללא פגע. זו הפעם הראשונה שאני מתמודד עם שריפות בגודל כזה".

ראש הממשלה, ולדימיר פוטין, כינס בראשית השבוע ישיבת חירום בהשתתפות מושלי המחוזות ובה דיווח כל אחד על הנזקים בשטחו. גם הנשיא, דימיטרי מדבדב, קיים ישיבת מיוחדת בה הועלו הצעות להתמודדות עם השריפות, שפוגעות בעיקר באיכרים וכפריים עניים. בנאום לאומה אמש הבטיח פוטין כי כל הבתים שנהרסו בשריפות - ישוקמו עד חודש אוקטובר בהשקעה של חמישה מיליארד רובל (כ-165 מיליון דולר). פוטין סייר בסוף השבוע בניז'ני נובוגרד ושוחח עם תושבים המומים.

AP
  [צלם]

AP
  [צלם]

AP
  [צלם]

AP
  [צלם]

AP
  [צלם]

AP
  [צלם]