יום רביעי י"ד באייר תשפ"ד 22/05/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

מצבת הרב מרדכי אליהו נבנתה ב"גבעות עולם" באיתמר - מאבני ארץ ישראל

במלאות שלושים לפטירתו של הגאון המקובל רבי מרדכי אליהו זצ"ל, נערך בהר המנוחות בירושלים טקס גילוי המצבה מעל קברו. את המצבה בנו יהודים משרידים של מבנה הישיבה שנחרבה בקבר יוסף ומאבנים שנלקחו מירושלים, צפת, טבריה וחברון

יעקב קליין, כ"ו בתמוז תש"ע - 08/07/2010 11:16

במלאת 30 לפטירתו של הראשון לציון, הגאון המקובל רבי מרדכי אליהו זצ"ל, נערך טקס גילוי המצבה על קברו בהר המנוחות בירושלים. על קברו של הרב אליהו הוקמה היום מצבה ייחודית, שנבנתה בעבודה עברית ב"גבעות עולם" שבישוב איתמר בשומרון.

הוגה ויוצר המצבה, האמן אסף קדרון, אומר כי "לא היה מתקבל על הדעת להקים לרב אליהו, אוהב הארץ, מצבה משיש איטלקי". קדרון הוסיף, "לאורך כל חייו של הרב היה שזור קו תקיף ועקבי אשר ביטא את יחסו לקדושת ארץ ישראל".

קדרון מספר, כי "המצבה בנויה מאבנים שהובאו מארבע ערי הקודש צפת טבריה חברון וירושלים". כמו"כ, הוספו למצבה אבנים שנותצו ממבנה הישיבה בקבר יוסף בשכם ע"י פורעי הרש"פ.

מאות רבות של אנשים ונוער מהארץ ומחו"ל הגיעו לאתר הקמת המצבה בחוות גבעות עולם בכדי לזכות ולקחת חלק סמלי בבניה. עם סיום הפרויקט הועברה המצבה בשלמותה לירושלים והונחה במקומה.

בנוסח המצבה נכתב כך:

"אהבת עולם נפשו בערה
מזבח תוקד סתר עליון סתרה.
עוצם עיונו חוט השערה
לפני קודשו זרחה נהרה
מעפעפי שחר רוחו שוררה
יושב על מדין באמונה ויושרה.
פסקיו קבע באהבת תורה
מאמר מרדכי דרכי טהרה.
אשכולות מידותיו על תלמידיו השרה
ברגבי ארצינו דבק בגבורה.
אומה שלמה באהבתו קשורה
טוהר עיניו אלה אזכרה.
הרי בתורה עלה בסערה
בחיי עולם נפשו תהיה צרורה.
נלב"ע כ"ה סיוון תש"ע".


  []

 1. 2. הכיתוב על המצבה
  משה 09/07/2010 14:18
  לפי התמונה נראה הכיתוב בולט ולא שקוע, בניגוד למקובל.
 2. 1. מצבת הרב מרדכי אליהו
  נפתלי שטרן 09/07/2010 08:08
  המצבה מרשימה, הרעיון ברור,
  אבל, עד כמה שניתן להבחין בתמונה
  ביצוע הכתב לא משהו