יום רביעי ג' בחשון תשפ"א 21/10/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

עשרת השבטים

במשך השנים נעשו ניסיונות רבים לאתר את עשרת השבטים, אשר הוגלו על ידי שלמנאסר מלך בבל, והועלו השערות לגבי שבטים שונים- כי על פי הנהגותיהם הם צאצאי עשרת השבטים.

נ. ליברמן כ"ח בניסן תשס"ט - 22/04/2009 10:00

במשך השנים נעשו ניסיונות רבים לאתר את עשרת השבטים, אשר הוגלו על ידי שלמנאסר מלך בבל, והועלו השערות לגבי שבטים שונים- כי על פי הנהגותיהם הם צאצאי עשרת השבטים. אך, ברב הפעמים הופרכו השערות אלו.

בשנת 1853 נשלח רופא נוצרי – אשהל גרנט  על ידי ועד המסיון באמריקה לחקור קבוצה אתנית בבבל, אשר טוענת כי מחזיקה במנהגים יהודיים,
כשמירת שבת. ולדעתו, הרי שהם מצאצאי עשרת השבטים.

השומרונים – טענו אף הם להשתייכות לעשרת השבטים. אך, מסורת בידינו כי הם הכותים לשעבר. וכן היזדים (טענו כי שומרים על המילה) האפגנים, ועוד.

השערות אלו נראות מופרכות עוד יותר על רקע חילוקי הדעות בין הגדולים לגבי השאלה, האם יחזרו עשרת השבטים מגלותם בימינו או בימי קיבוץ גלויות, או שלעולם לא.

דעתו של רבי עקיבא, אשר סבב בבבל ובמדי פעמים רבות, ולא מצא שרידים לעשרת השבטים היתה, כי נטמעו ואבדו, ולא יחזרו עוד.

"ואבדתם בגויים" - אלו עשרת השבטים שגלו למדי (ספרא, בחוקותי פח,א')
רבי אליעזר חולק על דעתו, וטוען כי עתידם לחזור.

"וישליכם אל ארץ אחרת כיום הזה"" - מה יום מאפיל ומאיר,  אף עשרת השבטים שאפל להם בגלותם, כך עתיד הקב"ה להאיר להם" (סנהדרין ק"י, ב').

בירושלמי מובא, כי עשרת השבטים אין להם חלק לעולם הבא ואינם רואים לעתיד לבוא." (שם, פרק י' הלכה ו'). – כלומר, לא יזכו לראות את בוא המשיח.

"ונפוצותינו כנס מירכתי ארץ".