יום חמישי י"ב בתמוז תשפ"ד 18/07/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

מי צריך מעקה בבית? מתאגרפים?

חיי האדם הוזלו לאפס, ולא שווים כלום. אנשים מתאבדים כמו זבובים וכל ריגוש שיש בו סכנת חיים הופך לנחשק. מה בעצם קרה לנו ומה היינו אמורים לעשות? הרב יוסף מסביר הכל

הרב יוסף ברוק, ראש ישיבת 'נתיבות עולם', ט' באלול תש"ע - 19/08/2010 15:44

"כִּי תִבְנֶה בַּיִת חָדָשׁ וְעָשִׂיתָ מַעֲקֶה לְגַגֶּךָ וְלֹא תָשִׂים דָּמִים בְּבֵיתֶךָ כִּי יִפּל הַנּפֵל מִמֶּנּוּ:"

בניית מעקה לגג בית אינה תקנה של מחלקת מהנדס העיר, או איגוד האינג'ינרים והארכיטקטים. זוהי מצוה מהתורה. ולא עוד, חכמים הרחיבו את משמעות המילים "ולא תשים דמים בביתך" – מכאן שלא יגדל אדם כלב רע בתוך ביתו, וכן אל ישהה בביתו סולם רעוע שעלול לקרוס תחת רגלי העולה עליו.

מונחת כאן תובנה עמוקה.

ערכו של כל דבר נמדד במידת השמירה עליו והזהירות לבל יפגע. לא הרי שמירה על תכשיט יקר ערך כהרי זהירות ושמירה על חפץ זול ופשוט. ככל שנבין ערכם של חיים, תגדל השמירה והזהירות סביב כל נושא שעלול לפגוע בהם.

בעולמנו הוזלו חיי אדם, וכל ריגוש וכל חוויה, גם אם יש בה סכנה לחיי האדם, הפכה נורמטיבית ומקובלת. החל מתחרויות ספורט (אגרוף, האבקות וכדו') עד כיבוש פסגות הרים או מעבי ג'ונגלים, וככל שתגדל הסכנה, תגדל ההערכה למסתכן, והרי עיוות נורא מונח כאן. פלוני סיכן את חייו כדי לצלם עדר פילים זועם, אלמוני נכנס לאזורי קרבות להביא סרטי צילום ותמונות חיות, והרי את חייו השליך מנגד. האם תמונה בעמוד ראשון בעתון נפוץ היא שוות ערך לחיים?

וכן על הפסוק "ונשמרתם מאד לנפשותיכם כי לא ראיתם כל תמונה" (דברים ד', ט"ו) הרחיבו חכמים לכל תחום, שמור מכל משמר על נפשך וחייך כי אין דבר שישווה להם. וכל כך למה? כי רק בחיי העולם הזה יכול אדם לקנות דעת, שלימות וחכמה אשר ינחילוהו עולם הבא.
מכאן גם חיוב הקפדה על כללי הזהירות בדרכים, בנהיגה, ברחצה בים וכו'.


שבת שלום!