יום חמישי י"ב בתמוז תשפ"ד 18/07/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

קְנֵה כחול לבן

"וְכִי תִמְכְּרוּ מִמְכָּר לַעֲמִיתֶךָ אוֹ קָנה מִיַּד עֲמִיתֶךָ אַל תּוֹנוּ אִישׁ אֶת אָחִיו:"

הרב יוסף ברוק, ראש ישיבת 'נתיבות עולם', כ"ב באייר תש"ע - 06/05/2010 16:15
גם בחיי המסחר אמרה תורה את דברה.

היא מעלה דרישה בלתי מתפשרת והגינות, ושלילה מוחלטת של גזל והונאה.

הפרטים ופרטי הפרטים מופיעים בחלק "חושן המשפט" – אחד מארבעת חלקי השולחן ערוך – הקודקס היהודי, ויותר בספרי השאלות ותשובות המקיפות את כל חלקי החיים וגווני המסחר בכל הדורות שלפנינו.

אך חכמים הרחיבו את משמעות הכתוב – להעדפת האח היהודי – "אוֹ קָנה מִיַּד עֲמִיתֶךָ" – אם הנך עומד לקנות או למכור, יש המלצה – קנה או מכור – כחול-לבן. נהל את המסחר עם אחיך. יש כאן ביטוי לערבות ולתחושת האחריות ההדדית כפי שהיא מתבטאת במצוות השונות הקובעות נורמות מוסריות גבוהות בחיי העם.

יחסו של האדון אל עבדו חייב להיות על פי הנחיות התורה ואינו נתון לשגיונות וקפריזות של אדון שליט עשיר כזה או אחר. עבדי הבורא אנו, ובשר ודם ככל שירבה רכושו, עדיין גר ותושב הוא בארצות החיים, ועל כן אף הארץ לא תמכר לצמיתות, כנאמר "והארץ לא תמכר לצמיתות כי לי הארץ כי גרים ותושבים אתם עמדי" (ויקרא כ"ה, כ"ג), ולכן שבה היא מהקונה אל המוכר בשנת החמישים, שנת היובל.

הכסף, הרכוש הוא מהנסיונות הקשים של האדם, אחרי "שנפשו מחמדתן", וצריך כוחות רבים, אמונה בהירה, ובטחון אמיתי כדי לנהוג בהגינות וביושר, גם כאשר מסביב יהום המסחר שאינו מתנהל כך (בלשון המעטה).

אדם המנהל עסקיו ביושר עליו נאמר "מי יעלה בה' ה' ומי יקום במקום קדשו, נקי כפיים ובר לבב" (תהילים כ"ד, ג'-ד'). הלואי ויהא זה חלקנו.
 

שבת שלום!