יום חמישי י"ב בתמוז תשפ"ד 18/07/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

שוויון בפני החוק

"מִשְׁפַּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם כַּגֵּר כָּאֶזְרָח יִהְיֶה כִּי אֲנִי ה' אֱלֹקֵיכֶם:"

הרב יוסף ברוק, ראש ישיבת 'נתיבות עולם', י"ד באייר תש"ע - 28/04/2010 21:29
השוויון בפני החוק שהינו בשורת הקידמה כבר היה בעם ישראל מראשית היותו לעם. הבדלי המעמדות המפורסמים, שהיו צורת חיים מקובלת ומוסכמת בכל האומות, ויצרו חיי סבל, עוני ועליבות בבני אנוש, דלגו על עמנו.

אותה נקודת מוצא – "אני ה' אלוקיכם" בעצם יוצרת שורה אחידה של עושי דברו, וכל העם כולו על כל מרכיביו – כהנים, לויים וישראלים מקיימים את אותן מצוות התורה, ונמנעים מעשות את שאסרה. אין כל משמעות למעמדו הכלכלי, החברתי וכו' של האדם. כולם שווים בפני התורה.

נושאי כתר התורה שהיא היא המעלה העליונה יכולים לצמוח מכל שדרות העם. שוויון זה בא לידי ביטוי גם ביחס לנושאים נוספים מעלה גדולה יש לציבור על פני היחיד. כל דבר שבקדושה כגון: קריאת התורה, אמירת קדיש, קדושה וברכו וכו' הנעשה בהקבץ יחד עשרה יהודים, משוה גדול - כהגאון מוילנה, כקטן – נער שזה עתה מלאו לו שלש עשרה שנה (ומוגדר מעתה כאיש), מצטרפים יחד להוות את המניין. "כגר כאזרח" – רק מפני "אני ה' אלוקיכם" – "אלוקי כולכם אנכי" כלשון רש"י.

מכאן חשיבותו ומעלתו של כל אחד ואחד מבניו של הקב"ה.

שבת שלום!