יום שלישי י"ב בסיון תשפ"ד 18/06/2024
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מבצע הצלת עצי הזית העתיקים בתל חברון מתקרב לסיומו

וגר זאב עם כבש? עצי זית עתיקים עשו את הבלתי-יאמן והיוו כר לשיתוף פעולה בין המתישבים בחברון לערביי העיר. הסיבה: צמח טפיל שסיכן את עצי הזית והצורך לתת להם טיפול שיציל את המשך חייהם. היהודים והערבים עבדו ביחד למען הצלת העצים

יוסי בלוך, א' באב תש"ע - 12/07/2010 17:24
בתל חברון ("תל רומידה") ישנם ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים, מהחשובים בארץ,  וגם עצי זית מדהימים ביופיים, מהעתיקים בארץ. על פי הערכות מומחים גילם של כמה מהעצים העתיקים ביותר מתקרב לאלפיים שנה. אך בשנה האחרונה אובחנה תופעה חמורה המסכנת את העצים העתיקים והנדירים:  צמח טפיל בשם "דיבקון הזית" נדבק לעצים והחל להתרבות בקצב מהיר. הדיבקון הוא תופעה מוכרת בעצים שונים (לאו דווקא בזיתים); הוא צומח על ענפי העץ, יונק ממנו את חמרי המזון ועלול להביא לגוויעתו.

ואמנם, בצידו הדרומי של תל חברון (בחלק בו אין התיישבות יהודית ואליו לא מתאפשר ליהודים להגיע) ניתן לראות עצי זית רבים שכבר מתו, ככל הנראה כתוצאה מטפיל זה. התופעה אובחנה ע"י דובר היישוב היהודי בחברון, נעם ארנון, במסגרת הסיורים שהוא מקיים במקום כאיש ידיעת הארץ. הוא פנה לגורמים שונים, ביניהם -  למשרד החקלאות ולגורמי המנהל האזרחי, והתריע על הסכנה הנשקפת לעצים העתיקים. גורמי המקצוע וביניהם קמ"ט חקלאות הגיעו לסיורים במקום והתרשמו מחומרת הבעיה, ועוצבה תכנית לטיפול בעצים. התברר כי הדרך היחידה לטיפול במזיק זה היא חיתוך הענפים הנגועים וביעורם.

שיתוף פעולה מרתק בין המתיישבים לשכניהם ערביי חברון 

למשימה התגייסו תושבי המקום, הן היהודים והן הערבים; עצי הזית העתיקים חשובים לכולם. העבודה ארכה מספר שבועות, ובמהלכה הגיעו העובדים לרוב העצים הנגועים וביצעו בהם גיזום עמוק, ככל שנדרש. בכמה מהעצים נגזמו כמעט כל הענפים והם נותרו עם גזע בלבד. מראה העצים במצבם הנוכחי אינו מרהיב כבעבר, אך על פי דעת המומחים הם עתידים להתחדש ולהצמיח ענפים חדשים.

כעת, לקראת סיום העבודות, ניתן (כמעט) לברך על המוגמר ולקוות שעצי הזית העתיקים בתל חברון ניצלו. נותרו עדיין מספר עצים נגועים בהם יש כוונה לטפל בהם בימים הקרובים.

  [צלם]

  [צלם]

  [צלם]

  [צלם]

  [צלם]

  [צלם]

  [צלם]