יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

הרבנית הצדקנית מדאמבראווא ע"ה

המנוחה ע"ה היא אמם של האדמו"רים מדאמבראווא, מבאבוב, ואבדק"ק וויצען שיקגו

יוחנן וייסברג ל' בניסן תשס"ט - 24/04/2009 08:37
 
קהל רב ליווה אמש (ה') בארצות הברית את הרבנית הצדקנית מרת אסתר עטיל אונגער ע"ה, אשת חבר של האדמו"ר הרה"צ יעקב יצחק מדאמבראווא זצ"ל ונצר לצדיקי בית שעדליץ, זלאטשוב, זוועיהל, הרה"ק רבי אברהם המלאך, המגיד הגדול ממעזריטש, ועוד.
 
הרבנית היתה ידועה במעשי החסד שלה, עוד משנות נעוריה, ידוע הסיפור שבשנות הזעם בעת אשר הצוררים הנאצים ימ"ש שחטו כל יהודי באשר הוא, היה סכנה גדולה אך הרבנית ע"ה היתה עומדת ומבשלת עבור הנאספים שם שהיו רעבים וחלשים.
 
פעם כאשר נפלה פצצה סמוך לבית נפלה קדרה מלאה תבשיל על הרצפה ונשפך הכל, הרבנית ע"ה פרצה בבכי מר ובכתה לאביה האדמו"ר משעדליץ זצ"ל באמרה שאינה יכולה עוד להמשיך במלאכתה, קשה עליה מאד לעמוד כל היום ולשרת אנשים. ענה לה אביה, בתי תחזרי למטבח, ובזכות זה שאת משרתת את האנשים האלה, תזכו שתעברו את המלחמה, תקימי בית נאמן, ויהיו לך דורות ישרים ומבורכים, וכך היה.
 
בשנים האחרנות חלתה ונחלשה וביום חמישי כאמור החזירה את נשמתה ליוצרה כשצאצאיה עומדים סביבה ואומרים קריאת שמע, ובראשם בניה האדמו"ר מדאמבראווא שליט"א, האדמו"ר מבאבוב שליט"א, אבדק"ק וויצען שיקגו, וחתנה הרה"צ דוד משה טווערסקי שליט"א בן האדמו"ר מראחמיסטריווקא שליט"א.
 
הלוויתה יצאה אתמול (ה') אחה"צ לעבר בית החיים בניו-ג'רזי, סמוך לקבר בעלה הגדול זצ"ל, בהשתפפות קהל רב ובראשם אדמורי"ם ורבנים.