יום חמישי כ"ח בכסלו תשפ"ב 02/12/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

טורקיה: מצלמות ישדרו הנעשה בבתי העלמין שבאיסנטבול לנציגי ביה"ד ד'אירופה

מסתמן פתרון לבעיית חילול שלושת בתי העלמין באיסטנבול: מצלמות אבטחה ישדרו 24 שעות ביממה הישר לנציגי בית הדין של 'ועידת רבני אירופה' שבראשות אב"ד אירופה, הגר"ח הכהן ארנטרוי שליט"א ; הגר"י טובול, אב"ד ליאון שבצרפת והגר"י דיין, רבה של ז'נבה בשוויץ

יעקב בלוי, י"א באב תש"ע - 22/07/2010 17:21
מסתמן פתרון בסוגיית בתי העלמין באיסטנבול שבטורקיה: בבית הדין של 'ועידת רבני אירופה' שבנשיאות הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי שליט"א, אב"ד אירופה נדונה הצעה ולפיה תציב הקהילה היהודית בטורקיה מצלמות אבטחה שישדרו 24 שעות ביממה את כל הנעשה בבתי העלמין הישר למחשבים שיוצבו אצל נציגי בית הדין של 'ועידת רבני אירופה' הרבנים; הגאון רבי יחיאל טובול, אב"ד ליאון שבצרפת והגאון רבי יצחק דיין, רבה של ז'נבה שבשוויץ ובמקביל יוצבו מפקחים שיסיירו במקום ויבטיחו כי בבתי העלמין לא תבוצע כל קבורה חדשה וכי לא ייערכו שם כל עבודות.

המדובר בשלושה בתי העלמין העתיקים שבאיסטנבול ;'אורטאקוי' שבו טמון רבי נפתלי כץ, בעל ה'סמיכת חכמים' זיע"א שנלב"ע לפני כ- 300 שנה. 'קוסקונג'וק' שבו טמונים הגאונים; רבי אפרים נבון בעל 'המחנה אפרים' זיע"א, ורבי יהודה רוזאניס, בעל 'המשנה למלך' זיע"א ועוד. ו'חאסקוי' שבו קבורים על פי המסורת עשרות אלפי יהודים ובהם גדולי וצדיקי הדורות כרבי אליהו מזרחי זיע"א – הרא"מ, ומהר"י בסון ועוד.

לפני כמה חודשים הוגשה לביה"ד ד'אירופה תביעה על חילול בתי העלמין ועל 'קבורה מחדש' של נפטרים בקברים בהם נטמנו יהודים במשך מאות בשנים. הסערה שנגרמה בכל רחבי יהדות העולם הביאה את גדולי ישראל שליט"א להביע את דעתם בפומבי במכתב המגנה בכל תוקף כל שינוי בבתי העלמין המקודשים מדור דור.

ביה"ד של 'ועידת רבני אירופה' שיגר לאיסטנבול שני שליחים, חברי הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרבנים; הגר"י טובול והגר"י דיין שיצאו לבתי העלמין בשיתוף פעולה עם רבני העיר וראשי הקהילה וכתבו דו"ח מיוחד שהוגש לאב"ד אירופה, הגר"ח ארנטרוי שליט"א. מאוחר יותר יצאו לאיסטנבול; יו"ר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', רב ואב"ד מוסקבה, הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א ומנכ"ל הועידה, הרב אבא דונר. לאחר מכן נועדו הרבנים ומנהל היחסים הבינלאומיים של הועידה, הר"ר פיליפ כרמל בבית נשיא הועידה, הגאון רבי יוסף שתרוק שליט"א שבפאריס עם רבה של טורקיה וראשי הקהילה  בניסיון להגיע להסכמה.

במקביל הגיעו נשיא וסגן הנשיא של הקהילה היהודית בטורקיה לפגישה שנערכה בבית הגר"ח ארנטרוי שבלונדון ובה השתתפו; הגר"י טובול, הגר"י דיין ומנכ"ל הועידה, הרב אבא דונר המשמש כסד"ד. ראשי הקהילה הבהירו כי מדובר בהנהלה חדשה אשר מכירה בטעויות העבר וחפצה כי מעתה ההתנהלות תהיה תחת פיקוח וניהול רבני. בפני המשתתפים נפרסו מפות מפורטות שנבדקו ביסודיות ותכניות ופתרונות נרקמו לכל שלושת בתי העלמין. בפגישה נדונה ההצעה ולפיה מצלמות אבטחה יותקנו בכל בתי העלמין וישדרו 24 שעות ביממה הישר למחשבים שיוצבו אצל הגר"י טובול והגר"י דיין בכדי שהרבנים יוכלו לפקח על הנעשה בבתי העלמין ולהבטיח כי ההסכמים החדשים שגובשו ייושמו. מעבר לכך הוסכם כי הקהילה תממן גם פיקוח אישי קבוע שיבוצע בשלושת בתי העלמין.

מנכ"ל הועידה, הרב אבא דונר אמר כי "אכן בפני דייני בית הדין הוצגו תמונות קשות של בתי העלמין וגילוי הדעת של גדולי ישראל שליט"א בעניין וכי עד לפסיקתו הוסכם שלא תתאפשר כל פעולה בבתי העלמין". בימים הקרובים ייצא הרב דונר לטורקיה כדי ליישם את הסיכומים והפיקוח שהושגו עם ראשי הקהילה.

  []

  []