יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

בד''ה הגאון רבי מאיר יוסט זצ''ל

באמסטרדם שבהולנד נפטר הרב הראשי הגר"מ יוסט זצ"ל • הלוויה תתקיים ביום א' בארה"ק • הרב גולדברג סמנכ"ל ה'מרכז': "רבי מאיר היה אות ומופת לכל רב באירופה"

ישראל אייזן וא. גולד- מרכז רבני אירופה כ"ו בניסן תש"ע - 10/04/2010 22:34
ברוך דיין האמת:באמסטרדם אשר בהולנד נפטר זקן הרבנים באירופה הרב הראשי הגאון רבי מאיר יוסט זצ"ל.

רבי מאיר נולד בויז'ניץ אשר בהונגריה לפני מלחמת העולם הראשונה. אביו, ר' ניסן זצ"ל, היה משמשו ואיש אמונו של כ"ק אדמו"ר בעל ה"אהבת ישראל" מויז'ניץ זי''ע ואף היה מלחין החצר.

בתור נער למד אצל הגדול רבי פנחס הורביץ זצוק"ל, מחבר ספר 'פתחא זוטא'. משם עלה רבי מאיר ונתעלה לישיבתו של הרב דושינסקיא בחוסט. את מנוחתו מצא דווקא בפרנקפורט, בצלם של גדולי גרמניה, ובתורתם המחשבתית העמוקה. הוא היה חלק מחבורת בחורים, שיחד עסקו במשנתו של הרב הירש, ובהזדמנות הראשונה עברו לגרמניה כדי להתבשם מתורתו של תלמידו, רבי שלמה ברויאר. לימים סיפר בראיון למגזין "קהילות" של רבני אירופה כי "אני כבר לא הספקתי להכירו (את רבי שלמה ברויאר) אך למדתי אצל בנו רבי יוסף זצ"ל. בפרנקפורט קבלתי על עצמי את כל מנהגי אשכנז על כל פרטיו ודקדוקיו".

עם עליית הנאצים חזר לבית הוריו בגרוסוורדיין (לשם גלו במלחמת העולם הראשונה) ונתמנה שם ליו"ר צעירי אגודת ישראל. בתור פעיל נלהב של התנועה ותומך ברעיון האגודאי, מצא את עצמו משתתף בכנסיייה הגדולה במארינבד שהתקיימה באלול שנת תרצ"ג.

הרב היה גם אחד מאלו שזכו לעמוד סביב מטתו של הרבי ה'אהבת ישראל' שעה שהשיב את נשמתו הקדושה ליוצרה, יחד עם אביו המשב"ק ר' ניסן זצ"ל. במהלך מלחמת העולם השנייה התחבא עם זוגתו בכרם פרטי של גוי בבודפשט וכך ניצל.

לאחר מלחמת העולם השנייה בתור אברך צעיר נתמנה לר"מ בישיבת מונטריי אשר בשוויץ, תפקיד בו שימש במשך תשע שנים עד הוצע לו לשמש כרבה הראשי של הולנד.

לפני ארבעים ושבע שנים, כשבועיים לפני פסח, נחתה על שולחנו הזמנת כבוד לכהן פאר ברבנות בהולנד, ומאז ועד לפטירתו התגורר באמסטרדם.

רבי מאיר היה תומך נלהב וחבר בארגון "מרכז רבני אירופה". גם בשנים האחרונות כאשר כוחו לא עמד לו כבצעירותו הטריח את עצמו והשתתף בכנסים שארגן המרכז והיה מהנואמים המרכזיים.

עם פטירתו מסר הרב אריה גולדברג, סמנכ"ל מרכז רבני אירופה כי "רבי מאיר היה אות ומופת לכל רב באירופה. במשך למעלה ארבעים שנה הוא התמסר לטובת הכלל. כרב ידע תמיד לחבר בין ה"שמאל דוחה" וה"ימין מקרבת". עם פטירתו הוא מותיר חלל ברבנות אירופה".

הגאון רבי יעקב דוד שמאהל שליט"א, אשר שימש כחבר הרבנות הראשית של הולנד יחד עם הגר"מ זצ"ל וכיום דיין דק"ק "שומרי הדת" באנטוורפן ספד לרב יוסט "רבי מאיר היה גאון אדיר ובקיא נפלא בספרי שאלות ותשובות בהלכה, בעל זכרון מדהים, וכרב עמד בתקיפות על כל ענייני שמירת ההלכה בהולנד".

רבי מאיר היה בן 106 בפטירתו. ארונו יוטס ביום א' לארה"ק שם תתקיים הלוויתו.


תהא נשמתו צרורה בצרור החיים

מודעת אבל []

ועידת רבני אירופה
הרב יוסט זצ"ל שלישי משמאל לצידו של יבדלח"א הרב לאו שליט"א [צלם]

ועידת רבני אירופה
משמאל הרב יוסט זצ"ל [צלם]