יום שני כ"ב בשבט תשפ"ב 24/01/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

מעמד נדיר לכבוד מחזיקי התורה - סלבודקא

במעמד גדול, נערך ביום חמישי האחרון טקס "חנוכת הבית" בישיבת סלבודקא בבני ברק. השתתפו: מרן הגראי"ל שטיינמן, הגרמ"י ליפקוביץ והגר"נ קרליץ שליט"א

אברהם גרינפלד כ' באדר תש"ע - 06/03/2010 22:44
במעמד גדול, נערך ביום חמישי האחרון טקס "חנוכת הבית" בישיבת סלבודקא בבני ברק.

האירוע נפתח בסיום מסכת "שבת" על ידי הנגיד הרב מיכל גרפינקל שליט"א, לעילוי נשמת אביו, שיום היארצייט חל באותו יום. עם פתיחת האירוע הגיע מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א,אשר חרג מהרגלו בשנים האחרונות שלא להשתתף באירועים, וכפי שהבטיח לראשי הישיבה הגאון רבי דב לנדא שליט"א והגאון רבי משה הלל הירש שליט"א - עשה מאמץ והגיע.

את האירוע הנחה הרה"ג יצחק כהנא שליט"א, מרבני הישיבה וראש כולל בת"א, אשר הזמין את ראש הישיבה הגאון רבי משה הלל הירש שליט"א לשאת דברים. הרב הירש דיבר ארוכות בשבח התורמים ובזכותם שעל ידי התרומה תגדל יכולת הישיבה לקבל בחורים שיעמלו בתורה. במהלך משאו של הרב הירש, הגיע למקום מרן הגרמי"ל לפקוביץ' שליט"א, כאשר הציבור פתח בשירת "ימים". דקות אחדות לאחר מכן, הגיעו הגרי"ג אדלשטיין שליט"א והגר"נ קרליץ שליט"א, שנתקבלו בשירת "צהלי ורוני" על ידי המשתתפים.

מרן הגרמי"ל שליט"א נשא את המשא המרכזי. הוא פתח בסיפור על רב האי גאון שהקים ישיבה בעיר סורא, והיה ויכוח בין 2 תורמים מי יתרום את ארון הקודש. כאשר נודע לאחד מהם שהשני כבר תרם, נעצב מאוד, ובא לשפוך את ליבו בפני רב האי. ענה לו רב האי, שאם יתרום את צורכי הגשמיות והספסלים עבור הבחורים שקול הדבר לארון הקודש, כי עיקר מטרת התרומות לישיבה, הוא שיוכלו הבחורים ללמוד מתוך ישוב הדעת ורוגע.

בהמשך הדברים שיבח הגרמי"ל את התורמים לישיבה שיש בה מאות בחורים שקדנים ועמלי תורה, והביא את דברי הגר"ח סרנא זצ"ל שחדר אוכל אינו סתם צרכי גשמיות אלא לומדים שם הנהגת בן תורה במאכלו, והנהגת דרך ארץ. במשנת סלבודקא, גם פנימיה היא בית לימוד להנהגה, לדבריו.

אחריו נשא דברים קצרים הגר"נ קרליץ שליט"א. הגר"נ דיבר בשבח הישיבה שהוא מכיר אותה באופן אישי שנים ארוכות וצומחים בה בני תורה מופלגים, והעמידה כבר משורותיה הרבה ת"ח גדולים. בהמשך נשא דברים גם התורם.

מרן הגראי"ל שטיינמן הגיע לאולם, כאשר במשך דקות ארוכות הציבור עומד על רגליו ושר לכבודו. הגראי"ל נשא דברי ברכה קצרים. לקראת סיום האירוע דיבר גם הרב וולף קליין, משמשו בקודש של כ"ק האדמו"ר מבעלז שליט"א, אשר הביא את ברכת האדמו"ר למעמד.

השירה והריקודים לכבודה של תורה נמשכו שעות ארוכות, ועם סיום המעמד בשעות הקטנות של הלילה התפזר הציבור למקומו בתחושה של רוממות ועונג רוחני.