יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

פולין: בית הקבות היהודי בפשמישל יחזור לקהילה היהודית

בית העלמין היהודי העתיק שחולל על ידי הגרמנים בתקופת מלחמת העולם השניה, שב לבעלות הקהילה היהודית. בקרוב יחלו אנשי הקרן למורשת היהודית במלאכת השיפוץ

יוחנן וייסברג י' באדר תש"ע - 24/02/2010 17:48

בתום משא ומתן ארוך וקשה בין הקהילה היהודית בפולין, באמצעות הקרן לשימור מורשת היהודית בפולין לבין עיריית פשמשיל, הורה ראש ממשלת פולין ליועץ המשפטי של העיירה להשיב את בית העלמין לבעלות הקהילה המקומית.

בית העלמין העתיק נמצא באזור התעשייה הדרומית של העיר, בשכנות לגבול אוקריינה. בית העלמין נוסד בתקופה של לפני 300 שנה ומעל 200 שנה שירת את היהודים באזור.

בימי המלחמה בני העיירה המקומית השתלטו עליו. הם השחיתו חלקים גדולים של בית העלמין ולקחו מצבות לשימוש בסלילת כבישים ועוד. כעת, מקווים בקרן לשימוש מורשת היהודית בפולין לשחזר את בית העלמין. נראה שפרט לשער בית העלמין, לא נשאר זכר רב. המקום מכוסה בצמחייה גדולה, ובימים הקרובים יחלו אנשי הקרן בשיפוץ ובשחזור המקום.

אחד מעסקני מערכת קברי צדיקים אמר הבוקר לכתב 'טוג', שבקיץ הקרוב מתכננים האגודות השונות להתחיל בשימור ובשחזור של 150 בתי עלמין ברחבי פולין, ומקוים שהציבור יעמוד לצדם בעלויות הכספיות הגדולות.