יום שלישי י"ב בסיון תשפ"ד 18/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

ספר חדש על חנוכה בפולנית

לראשונה, ספר חדש בפולנית על חנוכה, יופץ חינם לאלפי "יהודים נסתרים" ברחבי פולין

עקיבא גוטליב כ' בכסלו תש"ע - 07/12/2009 20:38

"אורות ליהודי פולין", בהוצאת ארגון "שבי ישראל", הוא הספר הראשון אודות חג החנוכה היוצא לאור בשפה הפולנית. את הספר ערך הרב יצחק רפופורט, שליח ארגון "שבי ישראל" בעיר ורוצלב שבפולין, והוא כולל רקע היסטורי אודות חג החנוכה, מאמרים, סדר הדלקת נרות חנוכה, שירי חנוכה ואפילו מתכונים להכנת סופגניות ולביבות.

הספר מופץ בימים אלה בחינם בקרב קהילות "יהודים נסתרים" בפולין ע"י שליחי ארגון "שבי ישראל" המשרתים ברחבי המדינה, במטרה לאפשר ולסייע לחברי הקהילות לחגוג את חג החנוכה.

לדברי מיכאל פרוינד, יו"ר ארגון "שבי ישראל": "מאז נפל 'מסך הברזל' החיים הקהילתיים של יהודי פולין הולכים ומתחזקים. בשנים האחרונות אנו עדים לתהליך מופלא שבו יהודים נסתרים רבים בפולין מבקשים להחיות מחדש את זהותם ההיסטורית, ובין היתר גם ללמוד על מנהגים וחגים יהודיים. הספר החדש לחנוכה הוא חלק ממאמצים מתמשכים שאנו משקיעים בתחום זה כדי לסייע להם לטפח מחדש את זהותם בשפתם".

היהודים הנסתרים - כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה. בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך מרתק שבמסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט לזהותם היהודית. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב ולקבל אותה בחזרה. תופעה אחרת קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם לא סופר דבר על שורשיהם וזהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם ו/או בפני נכדיהם בדרכים מופלאות.