יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

נפטר הרב אברהם משה הלוי רוז זצ"ל

שימש במשך 42 שנה כמנכ"ל 'ועידת רבני אירופה'

ישראל כהנא י"ב באייר תשס"ט - 06/05/2009 12:24
בבית החולים הדסה הר הצופים נפטר אתמול (ג') הרב אברהם משה הלוי רוז זצ"ל.
 
בליל שבת הגדול עבר הרב רוז אירוע מוחי ואושפז בהדסה עין כרם. לפני כמה ימים פקח את עיניו ונראה היה כי מצבו יותר טוב. אתמול אחה"צ חש ברע והובהל להר הצופים ולפנות ערב החזיר את נשמתו הטהורה לכור מחצבתה. ההלוויה נערכה אמש מבית ההלוויות בגבעת שאול בירושלים.
 
הרב משה רוז נולד באנגליה. את מאורעות המלחמה עבר כשהוא כורה פחם, שם שמר על יהדותו בחירוף נפש. לאחר המלחמה היה בין מניחי התשתית של קהילות הקודש באירופה שהתנהלו על טהרת הקודש בעזרתו כשהוא הודף בתבונה ובעוז את תנועות הרפורמים והקונסרבטיביים שאיימו לכבוש את ליבם של ניצולי השואה. הרב רוז היה במשך שנים רבות יוצא למדינות מזרח אירופה שהיו אז תחת השלטון הקומוניסטי תוך סיכון עצמי כדי להחיות את הקהילות היהודיות ולהביא להם ספרי קודש ותשמישי קדושה.
 
במשך שנים רבות שימש כמזכירם האישי של רבני אנגליה הגאון רבי ישראל ברודי זצ"ל והגאון רבי עמנואל יעקובוביץ' זצ"ל וכמנכ"ל הרה"ר. במשך 42 שנה שימש כמנכ"ל 'ועידת רבני אירופה' תחת נשיאותם של הגר"י ברודי והגר"י הלורד יעקובוביץ' זצ"ל ויבדלח"א הגר"י סיטרוק שליט"א. את הועידה ניהל ביד רמה, ללא כל מחלוקות, תוך שהוא מטפח את הקהילות הקטנות ברחבי אירופה כדי שיתנהלו על טהרת הקודש ברוח ישראל סבא ודואג לכל מחסורם. בתקופת מלחמת 'שלום הגליל' שיכל את בנו אהרון ז"ל והוכר כאב שכול.
 
בעשרים השנים האחרונות הקדיש את עצמו במלחמה על הגיור כהלכה עפ"י הוראת מרנן ורבנן שליט"א שיתנהלו רק על-ידי בתי הדין המוסמכים והמוכרים באירופה. עד לפני שנתיים שימש כחבר ביה"ד דאירופה תחת נשיאותו של הגאב"ד הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי שליט"א שהיה בין מקימיו.
 
 
בהודעה שפרסמה 'ועידת רבני אירופה' כותב מנכ"ל הועידה הרב אבא דונר כי התבונה והחכמה של הרב רוז בניהול הועידה והמסירות נפש שלו לכל דבר שבקדושה תהווה תמרור וציון דרך בדרכה של הועידה. "נמשיך בדרכו של המנוח הדגול שהתווה את דרך המלך בפיתוח וטיפוח קהילות הקודש ברחבי מערב ומזרח אירופה והיה הלוחם מלחמת קודש לביסוס הקהילות על טהרת הקודש ברוח ישראל סבא תחת הנהגתם של מרנן ורבנן גדולי ופוסקי הדור שליט"א שהיה מבין באי ביתם וזכה לאימונם", אמר.