יום רביעי כ"ב באב תש"פ 12/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

מערת אליהו

על צלע הר הר הכרמל חצובה 'מערת אליהו', בה קרא אליהו הנביא את קריאתו המפורסמת: "עד מתי אתם פוסחים על שני הסעיפים"

א. בראך , בשיתוף: מקור המעיינות י"ט בכסלו תש"ע - 06/12/2009 23:20
כשברח אליהו הנביא מאחאב  מלך ישראל שחפץ להורגו, התחבא בתוך מערה על צלע הר הכרמל. ממערה זו גם התגלה וקרא את קריאתו הנודעת מול 400 נביאי הבעל: "עד מתי אתם פוסחים על שני הסעיפים" (מלכים א' יח'). מערת אליהו אינה מערת קבורה שהלא כולנו יודעים שאליהו הנביא עלה בעודנו בחיים השמימה, כשתלמידו אלישע נוכח בעליתו ומצווח אחריו: "אבי, אבי, רכב ישראל ופרשיו". סגולות רבות נכרכו עם מערה קדושה זו, ואם תבקרו בה יתכן שיזדמן לכם לצפות בברית מילה, או חגיגת תספורת ראשונה של בן שלוש .

מערת אליהו שוכנת  בצלע הר הכרמל בחיפה. המערה,מהווה אתר ביקור מקובל בייחוד אצל הספרדים תושבי הצפון. התאריך בו פוקדים המונים את המקום הוא ביום ראשון שאחרי שבת נחמו, בשל היות אליהו הנביא מבשר הגאולה כמובא בכתובים: "אליהו הנביא... במהרה יבוא אלינו עם משיח בן דוד".

אל המערה ניתן להגיע מהעיר התחתית, משדרות ההגנה ורחוב אלנבי, בשביל נח שכולל מדרגות, מהן נשקפים מראות מרהיבים של העיר. המערה חצובה בסלע, ובקיר הדרומי יש שקע הדומה למיקום ארון קודש, על כן נהגו לכסות קיר זה בפרוכות. את  קירות המערה מכסות חריטות של מנורת שבעת הקנים ובתקרתה יש חלל בו נוהגים המבקרים להטמין את פתקיהם.

לפי אמונה עממית, השהות במערת אליהו יכולה לרפא "חולי רוח". בעבר נהגו להביאם ממקומות רחוקים  למערה, ולהשאירם ימים אחדים בתקווה שה"רוח" תצא מהם ויתרפאו בזכות אליהו. הביקור במערה למטרה זו כונה בשם "הזיארה של חיפה".

אנו מוצאים איזכורים היסטוריים בענין "מערת אליהו". הנוסע היהודי רבי בנימין מטודלה, שביקר בחיפה ובכרמל בשנת 1175, כתב: "ובתחתית ההר שם מקברי ישראל רבים, ושם בהר מערת אליהו, עליו השלום...."

בתיעוד שנמצא משנת 1835 כתוב: "ומצאנו שם הרבה יהודים. ויהי כאשר התחלנו להתפלל, אז התפילה היתה נובעת בפה ועינינו זולגות דמעות אשר מעולם לא התפללתי כן, אז הבנתי כי אדמת קודש היא וגם כתבנו שמינו על הכותל". ואמנם את הקיר הימני של המערה, שבתקופות שונות היה מקודש גם לנוצרים ולמוסלמים, מכסות כתובות ביוונית עתיקה. נמצאה רק כתובת אחת בעברית "יצחק בן כומה".
 [צלם]
 [צלם]
[צלם]