יום רביעי כ"ב באב תש"פ 12/08/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

"בעוון שנאת חינם"- המסגד בעיר העתיקה

"כי מתחילה היה הבית ההוא של יהודי אחד, ומפני קטטה ומחלוקת שהיה לו עם היהודים, נעשה ישמעאלי..." תיעוד הסטורי מאת ר"ע מברטנורא אודות שנאת החינם שיצרה את המסגד בעיר העתיקה, אבן נגף בפעילויות השיקום של בתי הכנסת באיזור.

נ. ליברמן, בשיתוף: מקור המעיינות ח' באב תשס"ט - 29/07/2009 19:10

אמנם, סקירה על בית הכנסת הרמב"ן הבאנו במדור זה, וגם על בית הכנסת 'החורבה'. אך, את השילוב המרתק והכואב שבין שני בתי כנסת אלו לבין המסגד העומד כיום לצידם, אשר נבע משנאת חינם, נפרוש בפרק זה.

 

בית הכנסת 'החורבה', הרמב"ן, ו... המסגד

 

בבית הכנסת העתיק ביותר בירושלים, בית הכנסת של הרמב"ן, נוהג היה להתפלל בחור יתום ועני בשם יוסף. בשל מגוריו, יחד עם אימו בבית קטן הצמוד לבית הכנסת, הפך בית הכנסת  הרמב"ן למעין בית שני להם, מה שלא מצא חן בעיני המתפללים, כאשר יוסף ואימו הינם אנשים 'פשוטים' ועניים, והדבר לא הוסיף כבוד למקדש המעט. 

 
גבאי בית הכנסת גמרו אומר ונטלו את הפיקוד, תוך החלטה, כי על מנת לשמר את כבודו של בית הכנסת- יש להוציאו מן המקום.
כך, גורש משם הבחור היתום תוך בזיונות מרים. הכל, כמובן, רק מתוך דאגה כנה ל'כבוד שמים', 'למקום', תוך התעלמות מוחלטת מצד ה'לחברו'.
אך התוצאות של שיקול הדעת המוטעה- היו מרות. מרות מדי.


כששמעה על כך אימו של יוסף- לקחה אותו עימה אל הקאדי של ירושלים.
שניהם התאסלמו.
ביתם נתרם לוואקף של ירושלים.

 

על ביתם הקט הקים הוואקף מסגד, זהו המסגד המשמש עד היום לאבן נגף בכל פעילות של שיקום ופיתוח בתי הכנסת באיזור. לימים, כאשר החלו בבניית בית הכנסת ה'חורבה', של רבי יהודה החסיד, אסרו הטורקים לבנותו בגובה שיעבור את צריח המסגד, הבית היהודי במקורו, אך יהודי ירושלים התארגנו בלילה אחד אנשים וטף החלו וסיימו באותו הלילה את בניית גגו הגבוה של בית הכנסת.

 

המסגד, עדות חיה וזועקת להשלכותיה הנוראות של שנאת החינם, בעטיה נחרב בית המקדש, ובעטיה חרב בית יהודי, מקדש מעט זה, מהווה המשך לבית הכנסת של הרמב"ן.

 

והנה עדות הסטורית מאת רבנו עובדיה מברטנורא באגרתו המפורסמת אל אביו, בה מספר על בית הכנסת הרמב"ן, ועל המסגד, הנעוץ בתוך הקדושה:


"ובית הנכנסת של ירושלים בנוי על גבי עמודים,ארוך וצר ואופלואין נוגה לו כי אם מן הפתח ובתוכו בור של מים ובחצר בית הכנסת הקרוב לו מאד יש במה ומסיאקה (מסגד) לישמעאלים. כי מתחילה היה הבית ההוא של יהודי אחד, ומפני קטטה ומחלוקת שהיה לו עם היהודים, נעשה ישמעאלי וכראות אמו כי המיר דתו על הכעסים אשר הכעיסוהו היהודים, עמדה והקדישה את ביתה אשר בחצר בית הכנסת לבית חרפות
של ישמעאלים..."

מכללת מקור המעיינות "תלמדו מהמקור"