יום רביעי י"ג בסיון תשפ"ד 19/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

הכרמל: הדרוזים והמצפים

יחיאל חוזר אל הכרמל: פרק ההמשך של סדרת הכרמל, חושף את הדרוזים הצפוניים, הכפר עוספיא, המתיחות הבטחונית באיזור על רקע הפסטורליה התיירותית ודרכי הגישה לשם. רק אל תיכנסו לעימות

יחיאל בראון, כ"ז בניסן תש"ע - 11/04/2010 16:38
את הסיורים הקודמים סיימנו בקרן הכרמל היא המוחרקה ובתל מגידו. מקרן הכרמל אפשר להמשיך בנסיעה על פסגות הכרמל עד לחיפה. ביציאה מהמוחרקה ממשיכים לכיוון דלית אל כרמל.

דלית אל כרמל הוא יישוב דרוזי טיפוסי. בתים יפים, חצרות רחבות ידים עם גינות ירק מלא החצר. בכל בית דרוזי המכבד את עצמו קיימת גם סוכת גפנים, בה נחים מעמל היום ומתכנסים לשמוע את דברי הזקנים.

אין צורך לחצות את הכפר, יש כביש עוקף דלית. בכיכר הראשונה פונים ימינה, בסוף הכביש פונים שמאלה עד לכיכר ביציאה מהכפר. שם ממשיכים על פסגות הכרמל לכפר עוספיא.

בשש השנים האחרונות שרר מתח רב בין הרשויות בישראל לבין תושבי הכפרים האלו. משרד הפנים דרש בתוקף לצרף את שתי הרשויות הסמוכות האלו לרשות מקומית אחת בשם עיר-כרמל. התושבים נלחמו בכל הכח נגד ההחלטה הזאת. היו ימים של מהומות של ממש והיו ימים רגועים יותר.

לפני כשנתיים הממשלה ביטלה את האיחוד והסדר שב על כנו פחות או יותר. ככלל, היחסים עם הדרוזים, שהיו פעם מופת לאידיליה ומקום לתקוות רבות, הופכים למתוחים יותר ויותר.

כשעוברים בכפרי הדרוזים, כדאי לשים לב לתלבושת הדרוזית המסורתית. מכנס כחול עם "שרוול", חולצה כחולה, שפם וכיפה לבנה. חשובי הכפר חובשים תרבושים גבוהים. ענף מסחר בולט מאד בכפרים, הם סוחרי הרכב. בכפרים דלית אל כרמל ועוספיא, מגרשי מכירה רחבי ידים.

מעוספיה יוצא גם אחד המסלולים היפים ביותר בכרמל - נחל יגור. המסלול מתחיל מחצר בית הספר בעוספיא, ויורד לעמק יזרעאל סמוך לקיבוץ יגור שם נשפך הנחל לנחל קישון וזורם לים.

המסלול יפה ומתאים לנערים בוגרים ולמבוגרים. בטיולי משפחות יש אפשרות שהגדולים יעזרו לקטנים בקטעים הקשים, לכן אפשר להוריד את גיל המטיילים המומלץ. יש לקחת בחשבון שהקושי העיקרי של המסלול הוא מדרגות סלע די גבוהות, כך שיש צורך בגמישות ובאפשרות לקפוץ מעט מהגבוה לנמוך. בטיול בנחל יגור, יש לשלוח את הרכב מעוספיה לקיבוץ יגור שימתין שם ליורדים בנחל.

נחזור לכביש.

מעוספיה ועד לחיפה יש נקודות תצפית יפות לכיוון הים, לכיוון המפרץ ועד לראש הנקרה.

ישנן כניסות מהכביש הראשי לכבישי עפר בעיקר לצד ימין-צפון לתצפיות. בחלק מהמצפים יש גם חניון מסודר עם מקום לאכול, שירותים ומתקנים שונים. בסוף הכביש, ממש לפני חיפה. מגיעים לאזור המכונה "שווצריה הקטנה". אבל זה, כבר סיפור לכתבה בפני עצמה.

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
רכסי הכרמל [צלם]

Yechiel
  מצפה עופר[צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
תצפית לנמל [צלם]

Yechiel
סוכות גפנים בכפר דרוזי [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
חנויות בדלית [צלם]

Yechiel
ממצפה ההגנה [צלם]

Yechiel
דרוזי חשוב [צלם]

Yechiel
חיפה [צלם]

Yechiel
דלית אל כרמל [צלם]

Yechiel
חיפה [צלם]

Yechiel
חיפה [צלם]

Yechiel
בית בבניה בדלית אל כרמל [צלם]

Yechiel
  [צלם]
 1. 1. תחליפו. יאללה. אני במתח.
  שמוליק 15/04/2010 18:42
  זה קצת יותר מדי זמן
  בשבועות הקודמים זה רץץץץץץץץץץץץץץץץ
  אז יאלללה
  תביאו חדשששששששששש