יום רביעי י"ג בסיון תשפ"ד 19/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקום או אתר

קרן הכרמל-המוחרקה

נחזור בשנית לסדרה המרתקת על הר הכרמל, מקום להחכים בו, ובעיקר - לסייר

יחיאל בראון, כ' בניסן תש"ע - 04/04/2010 14:18
"מי שענה לאליהו בהר הכרמל, הוא יעננו".

אחרי שהכרנו במקצת את  הרי הכרמל, אולי הגיע הזמן לחפש את המקום שבו נענה אליהו.

למרבה הפליאה  אין לנו שום מסורת וחזקה על אותו מקום שבו נענה אליהו. גם מערת אליהו שבחיפה אינה מציינת לפי שום מסורת את מקום הענותו של אליהו הנביא בעלות המנחה.  מערת אליהו היא לפי המסורות המקומיות המקום שבו התחבא אליהו הנביא מפני מלכי ישראל.

אז היכן נענה אליהו הנביא בהר הכרמל?

בואו ונזכר בקצרה בקורות המעשה מהתחלה. (בקיצור נמרץ) אליהו הנביא קורא לעם להפסיק ולפסוח על שני הסעיפים. הוא קורא לכולם להתכנס בהר הכרמל ומציע "מבחן". יבנו מזבח, יקחו שור והאלוקים אשר יענה באש, הוא האלוקים.

כולנו זוכרים את התיאור של נביאי הבעל מתגודדים עד זוב דם, את אליהו הנביא משחק בהם: "אולי ישן הוא ואולי.." ואז בעלות המנחה, אליהו הנביא משקם את מזבח ה' ההרוס, ונענה באש. ואז, עב קטנה עולה מן הים, ואליהו הנביא רץ ברגליו עד ארמון אחאב שביזרעאל. היכן הוא  המקום? והרי היה במקום כבר את "מזבח ה' ההרוס".

המסורת היחידה שנמצאת היא מסורת של מקומיים המכנים את ההר הנקרא "קרן הכרמל" בשם "המוחרקה" שמשמעותה, השריפה. על הר נישא מעל יקנעם נמצא היום מנזר נוצרי של כת הנקראת "הכרמליתים". לפי המסורת שבידם, כאן במקום הזה הרג אליהו את נביאי הבעל וכאן ירדה האש מן השמים ושרפה את העצים והשור, המים והאבנים. בחצר המנזר פסל המסמל את אליהו הנביא מניף את חרבו והורג את נביאי הבעל.

אנחנו לא נכנסים למנזר וגם לא לחצר, אבל מי שנוסע לצפון דרך יקנעם, ולא אכפת לו לנסוע כמה קילומטרים כדי לראות נוף מיוחד. מוזמן להצטרף לנסיעה.

בנסיעה מזכרון יעקב או מכביש שש, אחרי מחלף תות. מגיעים למחלף אליקים. הכביש יורד ימינה לפי השילוט "דלית אל כרמל" "הר הכרמל" ו"פארק הכרמל". עולים על הגשר מעל הכביש ליקנעם. עולים במעלה ההר דרך של כחמישה קילומטר עד לשלט בכניסה לדלית אל כרמל. פונים ימינה לפי השילוט "המוחרקה". נוסעים בין הבתים היפים שבקצה  היישוב הדרוזי עד לשילוט המורה על הכניסה לשטח המנזר. ממשיכים עד לחניה ופונים צפונה בסמוך לחומה. 

הנוף הנשקף משם - מדהים. אמנם הגובה הוא פחות מחמש מאות מטר, אבל העמק שלמטה נשקף במלא הדרו. יקנעם, נהלל, מגדל העמק, בית לחם הגלילית, טבעון, עפולה, הר תבור וגבעת המורה. ממזרח קצה הרי השומרון שהופכים להרי הגלבוע, ומקום ארמונו של אחאב ביזרעאל. ניתן לדמיין את אליהו הנביא המכבד את המלך ורץ לפני מרכבתו מהכרמל עד לארמון.

ראיתם? נהנתם? חוזרים הכל בחזרה לכביש יקנעם.

כמה הערות לסיום. א. יש דרך ירידה מהמוחרקה עד לאזור התעשיה של יקנעם, הדרך מסומנת לבן אדום לבן ואורכה כשלוש שעות. ב. יש אפשרות לנסוע מהמוחרקה על פסגות הכרמל עד לחיפה או עד נחל אורן. הנסיעה דרך היישובים דלית אל כרמל ועוספיה. ג. בימי ראשון, אנשי המנזר סוגרים את הכביש למנזר, במקרה כזה, העליה לתצפית ארוכה יותר.

בכל מקרה עלינו לזכור, כי אין מדובר במסורת יהודית, ומשכך, לעצם עניין מיקום הארוע האמור אין לנו להסתמך כלל ועיקר על מסורות של דת מעוותת ומשובשת. אך המקום עצמו, והנוף הנשקף ממנו, אל מקומות שהם ערש ההיסטוריה שלנו כעם בארץ הזו, שוים ביקור.
הנוף מהמוחרקה []

  []

  []

  []
מערת אליהו []

  []

הפיסול בחצר המנזר []