יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

אובמה: "מאמין שאפשר להגיע להסכם בתקופת כהונתי הראשונה"

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר הערב (ה'), כי עתה ההזדמנות הטובה ביותר לשלום. "כשאתה בוחן את האתגרים של שני הצדדים אתה אומר לעצמך - לא תהיה הזדמנות טובה מזו לשלום". אובמה העריך כי ניתן להגיע להסכם שלום בתקופת כהונתו הראשונה

יוסי בלוך, כ"ו בתמוז תש"ע - 08/07/2010 18:21
מנסה לדבר לדעת הקהל הישראלית. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר הערב (ה'),כי לדעתו ניתן להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים כבר בתקופת כהונתו הראשונה בבית הלבן. "אני חושב שכן. הייתה לי פגישה מצוינת עם ראש הממשלה נתניהו. ואני חושב שהוא אדם שמבין שיש לפנינו חלון הזדמנויות צר למדי", אמר אובמה בראיון לערוץ השני.

"בצד הפלסטיני, אני חושב שמתונים כמו אבו מאזן ופיאד מוכנים לעשות ויתורים ולנהל משא ומתן שיכול להוביל לשלום", אמר הנשיא האמריקני. "אבל תקופת הזמן שלהם בשלטון עלולה להיות מוגבלת אם הם לא יצליחו להשיג הישגים עבור העם שלהם". אובמה הסביר כי על כף המאזניים עומד כל העת מאבק בין הקיצוניים למתונים בישראל וברשות הפלסטינית. "יש מאבק בין הקיצוניים למתונים, ויש את האתגר הדמוגרפי שישראל תאלץ להתמודד איתה אם היא תרצה להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית, אתה בוחן את הלחצים האלה ואומר לעצמך: לא תהיה לנו הזדמנות טובה יותר מזו שיש לנו כרגע".

אובמה נשאל האם לדעתו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסוגל להביא שלום. הנשיא האמריקני ענה כי נתניהו הוא פוליטיקאי "פיקח ומנוסה" ולדעתו, "העובדה שהוא לא נתפש כיונה יכולה לסייע בכמה דרכים במובן זה שכל הסכם שלום מוצלח יצטרך לכלול את הנצים והיונים, משני הצדדים, וכפי שהנשיא ריצ'ארד ניקסון כאן בארה"ב היה יכול לנסוע לסין משום שהיה לו רקע אנטי-קומוניסטי חזק, כך אני חושב שייתכן כי ראש הממשלה נתניהו ניצב בעמדה טובה מאוד להשיג זאת".

בהמשך למשב הרוח המרענן מוושינגטון לעבר ירושלים קשר אובמה שבחים לראשו של נתניהו ואמר: "בשיחות שלנו התרשמתי שראש הממשלה נתניהו לא מעוניין סתם להחזיק במקום, במשרה, אלא הוא מעוניין להיות מדינאי ולהציב את ארצו בנתיב בטוח יותר. הישראלים יצטרכו להתגבר על ספקנות לגיטימית, ועל פחדים לגיטימיים ביותר, כדי לחולל שינוי שלדעתי יבטיח את ביטחונה של ישראל ל-60 שנים נוספות".

לנשיא האמריקני היה גם מה לומר בסוגיה האיראנית הלוהטת: "מה שאני אומר בעקביות הוא שזה לא מקובל שאיראן תחזיק בנשק גרעיני, שאנחנו עומדים לעשות כל מה שביכולתנו כדי למנוע שמצב כזה יתרחש. כמו כן מה שאני מנסה לעשות הוא ליצור קונצנזוס בינלאומי כדי שאיראן לא תוכל לשחק תפקיד של קורבן, לא תוכל איכשהו לטעון שהיא נרדפת על ידי המערב".

"הם המדינה היחידה שלא הצליחה לשכנע את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שהיא מפתחת תוכנית לאנרגיה גרעינית למטרות שלום בלבד", המשיך הנשיא. "זה לא דבר שקשה לעשות, אבל הם לא הצליחו לעשות את זה משום שכל הסימנים מצביעים על כך שהם למעשה פועלים להשיג נשק גרעיני. לכן זה עתה קידמנו את הסנקציות הקשות ביותר שהוטלו אי פעם על ממשלת איראן".

אובמה התייחס גם לאפשרות שישראל תתקוף באיראן ואמר, "אני חושב שמערכת היחסים בין ארה"ב לישראל היא חזקה, ושאף אחד מהצדדים לא רוצה להפתיע אחד את השני. ננסה להיות מתואמים בנושאים ששני הצדדים מוטרדים מהם. אני חושב שגם ראש הממשלה נתניהו מחויב לזה".

מעניין יהיה לבחון האם האהדה הגדולה והחיבוק החם שמפגין הממשל בוושינגטון כלפי ישראל הוא שינוי מגמה או שמא תרגיל פוליטי ציני נוסף מבית מדרשו של רם עמנואל, לקראת הבחירות לקונגרס שייערכו בעוד ארבעה חודשים.