יום שני י"ב בחשון תשפ"ב 18/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

ארה"ב מזהירה: "נעניש את מי שיפגע בשיחות"

השליח האמריקני מיטשל פרסם הודעה לסיכום הסיבוב הראשון של שיחות הקרבה ובה הוא אומר כי "ישראל התחייבה שלא לבנות ברמת שלמה למשך שנתיים". לשכת נתניהו מכחישה "הבנייה בירושלים תמשך". האמריקנים הזהירו כי "יטילו את האחריות" על מי שייחבל במגעים

אהרן שיין, כ"ה באייר תש"ע - 09/05/2010 21:22
סוף להכחשות? לאמריקנים נמאס מכישלונות והערב הם יוצאים באזהרה חמורה ותקיפה לישראל ולפלסטינים, לפיה אם אחד מהצדדים ינקוט צעד שיפגע באופן משמעותי באמון שבין שני הצדדים, ארה"ב תטיל עליו את מלוא האחריות ותבטיח שהמגעים יימשכו. מיטשל הצהיר כי ישראל התחייבה שלא לבנות ברמת שלמה בשנתיים הקרובות.

בהודעה שפרסם השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, לסיכום הסיבוב הראשון של שיחות הקרבה נאמר: "שני הצדדים נוקטים כמה צעדים כדי לסייע ליצור את האווירה לעידוד שיחות מועילות, לרבות הצהרה של הנשיא עבאס שהוא יפעל נגד ההסתה מסוג כלשהו, ומראש הממשלה נתניהו שלא תהיה בנייה ברמת שלמה במשך שנתיים. שניהם מנסים להתקדם בנסיבות קשות ואנחנו משבחים אותם על זה".

למרות הנימה המעט-אופטימית הזהיר מיטשל בהתבטאות חריגה בחריפותה, כי "כפי ששני הצדדים יודעים, אם אחד מהם יפעל במהלך שיחות הקרבה בצורה שאנחנו נחליט שפוגעת באמון, נטיל עליו את מלוא האחריות ונבטיח שהמגעים יימשכו", נאמר בהודעתו של מיטשל.

מיטשל הוסיף כי במקביל להתחייבויות של שני הצדדים, ארה"ב התחייבה מצידה גם כן לסייע לצדדים כדי שיוכלו להתקדם בשיחות, שבינתיים יישארו חסויות.
מיטשל הדגיש כי המטרה הסופית היא כינון שיחות ישירות בין הצדדים ובסופו של דבר, "המטרה שלנו נשארה הסכם שלום כולל במזרח התיכון", אמר מיטשל שעוזב הלילה את האזור וצפוי לשוב לכאן בעוד כשבוע וחצי.

גם דובר מחקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי, אמר "כפי ששני הצדדים יודעים, אם אחד מהם ינקוט בצעד משמעותי שלדעתנו יערער את האמון ביניהם בצורה חמורה במהלך שיחות הקרבה, אנחנו נגיב בכך שנראה בו אחראי ונוודא כי המשא ומתן נמשך".

לשכת נתניהו: "לא התחייבנו על ירושלים"

בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהרו להכחיש כי ישראל התחייבה להקפיא את הבנייה בירושלים. בהודעה מלשכת נתניהו נאמר: "ראש הממשלה הודיע כבר בעת ביקורו בארץ של סגן הנשיא ביידן, במרץ 2010, כי באופן מעשי הליכי התכנון של רמת שלמה יימשכו לפחות שנה והבנייה בפועל תחל רק בעוד כמה שנים. פירוט המצב המעשי הזה הועבר גם לידיעת הממשל האמריקני".

בלשכת נתניהו טענו כי שיראל הגמישה עמדותיה בעיקר בעניין הדיון על בסוגיות הליבה כבר בשיחות הקרבה "באשר למחויבויות ישראליות - ראש הממשלה הסכים להתחיל לדון בנושאים מהותיים מסוימים במסגרת שיחות הקרבה. כמו כן הבהיר ראש הממשלה כי יהיה מוכן ליזום בהמשך התהליך מחוות ישראליות, במקביל לגילויים של רצון טוב מצד הפלשתינים".

בלשכת נתניהו הדגישו "אף אחת מהמחוות הנ"ל אינה קשורה למדיניות הבנייה והתכנון בירושלים". עוד נאמר כי "ראש הממשלה הבהיר לכל אורך הדרך, שהבניה והתכנון בירושלים יימשכו כרגיל, בדיוק כפי שהיה בכל ממשלות ישראל ב-43 השנים האחרונות, ולא ניתנה שום התחייבות ישראלית בנושא זה".