יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

אשת השר שלום מסיתה נגד החרדים

רעייתו של השר סילבן שלום, הגב' ג'ודי שלום-ניר-מוזס, פרסמה מאמר לועג ובניחוח דברי הסתה של ממש נגד הציבור החרדי. מה השר חושב על זה? כנסו

אהרן שיין, כ' באייר תש"ע - 04/05/2010 10:56
אשת השר מסיתה. הגב' ג'ודי שלום–ניר-מוזס, רעייתו של המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח אזורי, סילבן שלום, מאד מפחדת מהחרדים וכשהיא מפחדת כנראה שהיא סבורה דברי הסתה והפחדה יסייעו לה להציל את "המיעוט החילוני הנרדף" על ידי "הרוב החרדי השולט והחזק".

במאמר רווי לעג ובניחוח של הסתה שפורסם באתר "וואלה" כותבת היום הגב' מוזס (כמובן שאין צורך להזכיר את ייחוסה למשפחת בעלי השליטה ב"ידיעות אחרונות"), כך (לא ציטטנו את הדברים במלואם): "בישראל 2084 (אבל זה יקרה כבר ב2040 – הסוגריים במקור – א.ש.), אני מסיעה את הנכד שלי לגן. כשאני שמה לב שהשביס הוזז ממקומו, אני עוצרת בחרדה ומסתכלת שאין שום ניידת צניעות באזור - יש לי הרגשה שהם בכל צומת לאחרונה. הילד קולט את הפאניקה שלי, מחייך אליי ואומר: "נו שויין בובע". עדיין לא לימדנו אותו עברית, כדי שלא יזרוק מילים בגן. שתדעו, נושא החינוך של הנכדים חשוב בבית שלנו מאז ומתמיד, ואנחנו גם משתדלים להצניע את העובדה שהסבא שלהם נולד בטוניס, זה לא בריא. את הנכדה הבכורה שלי, בת ה-20, התחלנו ללמד מתמטיקה השנה. זה בשעות מאוחרות בדרך כלל והמורים הפרטיים עולים הון תועפות, אבל אני מאמינה שזה שווה את זה.

"תראו, כמו כל אימא טובה אני עוזרת לילדים כמה שאפשר עם הנכדים, אך מדי פעם אני מרגישה שאני מגדלת אותם כמעט בעצמי. זה לא באשמת הילדים שלי, הם עובדים מאוד קשה בשנים האחרונות, כ- 12 שעות ביממה לפחות, וזאת רק כדי להחזיק את המשפחות שלהם באיכות חיים סבירה בקושי. פעם הם עוד היו מתלוננים, אך בשנים האחרונות הם מקבלים זאת במעין הכנעה שאני לא יודעת להסביר, כאילו שהמצב שלהם מובן מאליו, זה הפך לחלק מסדר הדברים.

"אם תסתכלו לא תזהו אותם, הילדים שלי וגם חבריהם לבושים למהדרין כמובן, כדי שלא להתייצב בבית דין באשמת פגיעה בצניעות החברתית. אבל שתדעו, הם אלו שסוחבים פה את כל הסיפור הזה".

"כשאני מסתכלת קדימה אני מודאגת. המגזר החילוני עומד על בקושי 20% מהאוכלוסייה וכל בחירות כלליות המצב מתדרדר. אני מביטה על עצמי במראה, מביטה על הילדים, הנכדים, הרחובות והכבישים – ולא מזהה את המדינה שנולדתי בה.

מוזס נזכרת בימים עברו "בדרך חזרה מהגן אני עוברת ליד מגרש גרוטאות ישן וקולטת בזווית העין משהו אדום מבצבץ. מכונית אדומה, ישנה, בקצה המגרש. אני מביטה במכונית ונזכרת בימים אחרים. ימים שבהם יכולנו לקנות רכבים אדומים – מבלי שנואשם בפגיעה ברגשות הרוב. בימים שהתקשורת הייתה חופשית. עכשיו התקשורת כולה מדברת בגוון אחד. שחור".

וכמובן, הצבא –איך לא? "אני נזכרת בעצב בתקופה ההיא, שבה כל מה שעניין אותנו היה האיום האירני, האויבים מבחוץ, היחסים עם עם אובמה. כולנו ידענו שהיום הזה יקרה. כולנו המשכנו לממן את המגזרים הללו, לאפשר להם לחיות מחוץ לגזרת הדמוקרטיה. הם למדו כל היום, 65% מהם לא עבדו, רובם המוחלט לא התגייסו לשירות צבאי. ועדיין, המיסים שלנו, הדם שלנו, הצביון של המדינה שלנו – עלו על מזבח הסובלנות לאחר. וחינכנו דורות שלמים שכך הוא המצב".

אשת השר ממשיכה להלך אימים "לאחרונה גוברת החקיקה נגד הירידה מהארץ. היא נעשית באמתלת מצוות יישוב הארץ, אך ברור לכולם שמטרתה היא אחת: לקרקע בארץ את החילוניים שעוד נותרו להם המשאבים להתחיל במקום חדש".

כאן פונה מוזס בקריאה נרגשת ובאזהרה חמורה: "אני לא יודעת עוד כמה זמן השטייטעל הזה ישרוד. אני רק יודעת שעד היום האחרון שלי כאן, לא אוכל לסלוח לעצמי על מה שקרה לבית שלי.
 קריאת השכמה: 4.5.2010 (ההדגשה במקור - א.ש.)
התיאור לעיל הוא העתיד הוודאי שלנו, כשאנחנו מתקדמים לקראתו בצעדי ענק. בעוד עשרות שנים בודדות, הישראלי החילוני יהפוך למיעוט במדינה שהוא הקים. הערכים ההומניסטיים, הדמוקרטיה, ההשכלה, הטכנולוגיה, החופש שגדלנו עליהם ונלחמנו לממש – יוותרו בגדר נוסטלגיה".

האם הלכי רוחה של רעיית השר מעידים גם על כיווני מחשבתו של השר סילבן שלום, שמרבה להצטלם בחצרות גדולי ישראל ומקפיד להצהיר על חיבתו לדת ולמסורת - שאלנו את דוברת השר.

עד עתה טרם התקבלה התגובה, נפרסמה לכשתגיע.