יום ראשון א' בטבת תשפ"ב 05/12/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

שתי מדינות לשני עמים - עדיף

71% מהישראלים ו-57% מהפלסטינים תומכים במתווה של "שתי מדינות לשני עמים", מעדיפים על פני פתרון של מדינה דו-לאומית או קונפדרציה

ראובן שטיין, ו' בניסן תש"ע - 21/03/2010 18:31
71% מהישראלים ו-57% מהפלסטינים תומכים במתווה של "שתי מדינות לשני עמים" - כך עולה מממצאי סקר שנערך במשותף על ידי מכון הרי ס' טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית והמרכז הפלסטיני למדיניות ולחקר דעת קהל ברמאללה (PSR) בין 1 ל-10 במרץ 2010.

הסקר התמקד במתווים העיקריים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני: פתרון של "שתי מדינות לשני עמים", פתרון של "מדינה דו-לאומית" ופתרון של "קונפדרציה".

מהתוצאות עולה כי לעומת פתרון שתי המדינות שאוזכר לעיל, רק 24% מהישראלים תומכים בפתרון של מדינה דו-לאומית, כלומר איחוד ישראל עם יהודה ושומרון ורצועת עזה והקמת מדינה אחת משותפת שבה הפלסטינים והישראלים יהיו שווי זכויות. בקרב הפלסטינים תומכים במתווה זה 29%.

פתרון נוסף שנבדק בסקר הוא של קונפדרציה ישראלית-פלסטינית שמשמעותו שתי מדינות עצמאיות זו לצד זו, אחת לישראלים והשנייה לפלסטינים, עם מוסדות פוליטיים משותפים. רק 30% מהישראלים ו-26% מהפלסטינים תומכים במתווה זה.

"מהממצאים ניתן ללמוד כי הן הישראלים והן הפלסטינים מעדיפים ישויות פוליטיות נפרדות ועצמאיות" מסביר פרופ' יעקב שמיר שערך את הסקר יחד עם פרופ' חליל שקאקי. "בחודשים האחרונים עלה שוב מתווה המדינה הדו-לאומית על סדר היום כמתווה בלתי נמנע וכפתרון היחידי האפשרי על רקע המצב הנוכחי בשטח. ואולם, מימוש פתרון זה נראה בלתי סביר בשל ההתנגדות החזקה כלפיו בקרב שני הציבורים".

בתשובה לשאלה אילו מהמתווים נראה לך כמתווה הקשה ביותר להשגה, סבורים 38% מהישראלים ו-42% מהפלסטינים כי זהו המתווה של מדינה דו-לאומית. אחוזים נמוכים יותר חושבים שפתרון של שתי מדינות הוא הקשה ביותר להשגה (29% מן הישראלים ו-32% מן הפלסטינים), ורק אחוזים בודדים חושבים שפתרון של קונפדרציה הוא הקשה ביותר למימוש (21% ו-18% בהתאמה). 

המדגם הפלסטיני מייצג את תושבי הגדה רצועת עזה ומזרח ירושלים וכלל 1270 מרואיינים מגיל 18 ומעלה שרואיינו ב-127 מקומות בגדה וברצועת עזה, בראיונות פנים אל פנים. גודל טעות הדגימה הוא 3%. הראיונות נערכו בין 4 ו-6 במרץ. הנתונים הישראלים נאספו בראיונות טלפוניים בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (501 נשאלים). הראיונות בוצעו בעברית, ערבית ורוסית בין 1 ל-10 במרץ 2010, וגודל טעות הדגימה הוא 4.9%.

הסקר המשותף נערך בתמיכת קרן פורד (קהיר) וקרן אדנאואר (ירושלים ורמאללה).  הוא תוכנן ונוהל בידי פרופ' יעקב שמיר מהמכון למחקר ע"ש הרי ס. טרומן למען קידום השלום והמחלקה לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים ופרופ' חליל שקאקי ראש המכון למדיניות וחקר דעת קהל  (PSR) ברמאללה.