שבת י"ט בכסלו תשפ"א 05/12/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

חשיפה: בנו של ראש החמאס בגדה היה סוכן שב"כ

עיתון 'הארץ' חושף הבוקר, כי בנו של ראש החמאס בגדה היה סוכן שב"כ בכיר במשך עשור, שזכה לכינוי 'הנסיך הירוק'. בחסדי שמים, בזכות פעילותו נמנעו עשרות פיגועים ונלכדו בכירי המחבלים

אהרן שיין, י' באדר תש"ע - 24/02/2010 08:15
תדהמה: עיתון 'הארץ' חושף הבוקר כי בנו של אחד מבכירי החמאס, שהיה בעצמו פעיל חמאס היה למעשה הסוכן הבכיר ביותר של השב"כ בתוך צמרת החמאס במשך עשור. מסעב חסן יוסף (32) הוא בנו הגדול של אחד מבכירי ומקימי החמאס, השייח חסן יוסף, הנחשב למנהיג החמאס בגדה. במהלך פעילותו של הסוכן שכונה 'הנסיך הירוק' הוא סייע בחסדי שמים לסכל עשרות פיגועי התאבדות, לחשוף חוליות של מתאבדים ומחבלים ובזכות פעילותו נמנע חיסולם של בכירים במערכת השלטון בישראל. מסעב יוסף, החליט לפני כעשר שנים להמיר את דתו לנצרות, בעקבות זאת, הוא עבר להתגורר בארצות הברית. בימים אלו הוא מפרסם את סיפורו בספר חדש "בן החמאס"  שיוצא לאור בארה"ב.

בשב"כ נחשב מסעב למקור הבכיר והאמין ביותר שהצליח הארגון לשתול בקרב ראשי הארגון האיסלאמי. בעקבות כך  זכה מסעב לכינוי "הנסיך הירוק". נסיך: בגלל היותו בנו של ראש החמאס בגדה, וירוק: בגלל צבע דגלו של ארגון החמאס.

במהלך האינתיפאדה השנייה בתקופה שברחובות ישראל התפוצצו מחבלים והביאו למותם של עשרות אזרחים, סייע מסעב להביא למעצרם של בכירי המבוקשים הפלסטינים, שהיו אחראים לפיגועים. בין השאר נעצרו בזכותו: עבדאללה ברגותי, איברהים חאמד ומרוואן ברגותי, הכלואים כיום בישראל. כדי למנוע את חיסולו של אביו, השייח יוסף הוא הביא למעצרו.

בראיון ל'הארץ' הוא אמר: "הלוואי שהייתי עכשיו בעזה, הייתי לובש מדי צבא, ומצטרף לכוחות המיוחדים הישראליים כדי לשחרר את גלעד שליט. אם הייתי שם הייתי יכול לעזור. בזבזנו כל כך הרבה שנים בחקירות ומעצרים כדי ללכוד את אותם טרוריסטים שעכשיו רוצים לשחרר עבור שליט. אסור לעשות זאת" הסביר.

בשנת 1996, נעצר מסעב לראשונה, במהלך תקופת מעצרו הציעו לו אנשי השב"כ לפעול כסוכן בצמרת החמאס. הוא אכן השתכנע, וב-1997 שוחרר מהכלא וגויס כסוכן של השב"כ.

מפעילו לשעבר בשב"כ, סיפר ל"הארץ" כי מסעב החליט להתגייס כסוכן בגלל רצונו להציל חיים. "כל כך הרבה אנשים חבים לו את חייהם ואפילו לא יודעים על כך. אנשים שעשו הרבה פחות ממנו זכו בפרס ביטחון ישראל. הוא בוודאי ראוי לכך" סיפר המפעיל.

מפעילו של מסעב תיאר את אחת מפעולותיו "יום אחד קיבלנו מידע שאמור להגיע לכיכר מנרה במרכז רמאללה מחבל מתאבד, כדי שיאספו אותו ויעבירו לו חגורת נפץ", סיפר. "לא ידענו איך הוא נראה בדיוק, או את שמו, רק שהוא בשנות ה-20 לחייו ולבוש בחולצה אדומה. מיקמנו את ?הנסיך הירוק' בכיכר, והוא, עם החושים המפותחים שלו, איתר את היעד תוך דקות. הוא קלט מי אוסף אותו, עקב אחר המכונית והוביל אותנו למעצר של המתאבד ושל האדם שהיה צריך לתת לו את החגורה. הנה סוכל פיגוע נוסף, שבקושי מתייחסים אליו. זה היה על בסיס יומי כמעט עבור ?הנסיך'. הוא הפגין אומץ, חושים מפותחים ויכולת להתמודד עם סכנה. ידענו שהוא אחד כזה שבכל מצב, גשם, שלג, קיץ, ייתן את המקסימום".

מסעב מבקש באמצעות סיפורו להעביר לישראלים מסר של שלום. אך הוא מודה שהוא אינו אופטימי באשר לסיכויים להשיג הסכם שלום בין ישראל לפת"ח ובוודאי לא עם החמאס. "צמרת הארגון אינה יכולה לעשות שלום עם הישראלים. זה אסור להם ואתם לא מבינים זאת. זה נגד מה שא-לוהיהם אומר להם - אי אפשר לעשות שלום עם כופרים, רק הפסקת אש. מי כמוני יודע זאת. צמרת חמאס אחראית להרג פלסטינים, לא רק ישראלים, פלסטינים! הם אינם מהססים לטבוח יושבי מסגד או לזרוק אנשים מהקומה ה-15 או ה-17 כפי שהיה בהפיכה בעזה. אלו דברים שהישראלים מעולם לא היו עושים. אני אומר לך בוודאות, לישראלים הרבה יותר אכפת מהפלסטינים מאשר להנהגת החמאס או הפתח".