יום שני י"ב בחשון תשפ"ב 18/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

ועדת הכספים: "ההקפאה - נזק כלכלי גדול"

גפני: "אזרחים רבים נפגעו כלכלית באופן חמור מאד מההקפאה, המדינה אינה יכולה להתעלם"

ראובן שטיין כ' בכסלו תש"ע - 07/12/2009 17:29
ועדת הכספים התכנסה לדון בנושא ההשלכות הכלכליות הנגרמות לתושבי יו"ש בעקבות הקפאת הבניה ע"פ החלטת הממשלה לעשרה חודשים. יו"ר הועדה ח"כ ר' משה גפני אמר בפתח הדיון כי "אזרחים רבים נפגעים כלכלית באופן חמור כתוצאה ישירה מן ההקפאה והמדינה אינה יכולה להתעלם ולהפקיר את אזרחיה אשר נפגעו ישירות מהחלטת ממשלה".

גפני אמר כי הדיון לא יעסוק בהיבט המדיני והאידיאולוגי של ההקפאה, אלא על ההיבט הכלכלי בלבד. ח"כ ר' אורי מקלב אשר הישיבה בוועדת הכספים התקיימה במשותף עם הוועדה לפניות הציבור שבראשותו,  אמר כי הקפאת הבניה בשלב היסודות מהווה מכה כלכלית קשה מאד לרבים, "עד אשר מגיעים ליציקת היסודות, האזרחים והקבלנים מוציאים הון עתק על היתר הבניה, הכשרת השטח, רוב רובם של העלויות הן עד שלב היסודות ודווקא בשלב הזה מקפיאים את הבניה. יש לכך השלכות קשות מאד ברמה הכלכלית, והמדינה חייבת להתייחס גם לכך".

ח"כ כרמל שאמה אשר ביקש לקיים את הדיון אמר כי הממשלה אחראית על החלטתה להקפאת הבניה ובשל כך גם לכל השלכותיה, בין היתר הכלכליות, "לא יתכן שיקבלו החלטה המשליכה כלכלית בצורה ישירה על אזרחים רבים ואין לכך כל מענה מבחינת הממשלה".

ח"כ זאב אלקין: "אין כל מנגנון פיצוי לאדם שבונה עצמאית, חתם חוזה עם קבלן וכעת צריך להפר את החוזה, לבטל את הקבלן ולשלם לו פיצויים. מי ישלם לו על כל ההוצאות?".

ראשי רשויות רבים שהגיעו לדיון מחו גם הם על התנערות המדינה מההיבט הכלכלי שבהקפאת הבניה.  שאול גולדשטיין ראש מועצת גוש עציון אמר כי כל תשתיות החשמל, ותשתיות הביוב שהחלו, נתקעו.  "רק הובלת הכלים החוצה מהשטח עולה עשרות אלפי שקלים, כל הנטל הכלכלי כתוצאה ישירה מהחלטת הממשלה, נופל עלינו ועל האזרחים עצמם, האחריות של הממשלה היא על ההחלטה על כל מרכיביה, גם הכלכליות, כיצד היא מתנערת מהם כעת?".

ח"כ מירי רגב אמרה כי היא התנגדה להקפאה, אך הנושא הכלכלי מהווה פגיעה בזכויות אדם. "מפקירים את האנשים לגורלם הכלכלי, ללא כל התייחסות להיבט הזה מהממשלה".

לסיכום הדיון אמר ח"כ גפני כי הנושא טרם הסתיים וכי יגבש צוות מהוועדה שיישב עם נציגי משרדי הממשלה השונים על מנת לקבל תשובות לנושא הכלכלי ולפיצוי הנפגעים מההקפאה. "אנשים חסכו את כל כספם וכל חייהם לבניית דירה ולפתע נאלצים לעצור הכול ולאבד את מה שחסכו, לטמיון, למדינה אסור להתעלם מכך ולהתנער מהתושבים, אלא לתת מענה דחוף לנושא".