יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

שטייניץ מציג: פנסייה חובה לעצמאים

שטייניץ: תזכיר החוק נעשה מתוך מדיניות של הסתכלות לעתיד בו העובדים יפרשו מעבודתם ויוכלו לחיות בכבוד

דוד שמואלי י"ג בכסלו תש"ע - 30/11/2009 12:40
שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, הודיע הבוקר (ב') במסיבת עיתונאים כי בכוונתו להציג בשבועות הקרובים תזכיר חוק שמסדיר את נושא החיסכון לפנסיה של ציבור העצמאים.
 
תזכיר החוק, שגובש על ידי הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, ידין ענתבי, ובשיתוף עם נשיא לשכת העצמאים בישראל, יהודה טלמון, נועד להרחיב את מעגל החוסכים ולהביא להרחבת מקורות ההכנסה שיעמדו לרשות העצמאים בעת פרישתם מעבודה. התזכיר יופץ בקרב משרדי הממשלה השונים על מנת לקבל את הערותיהם.
 
על פי תזכיר החוק, החל משנת 2011 יחויב כל עצמאי שהכנסתו החודשית עולה על מחצית השכר הממוצע במשק, להפקיד כספים לקופת גמל לקצבה, בשיעור שיועלה בהדרגה במדרגות של 4% מדי שנה ויעמוד בשנת 2015 על 20% מההכנסה העולה על מחצית השכר הממוצע במשק ועד לשכר הממוצע במשק. חובת ההפקדה תחול על עצמאים בגילאים 21 עד 60 ולא תכלול את מי שכבר מקבל פנסיה בגובה של שכר מינימום או עצמאי שעובד גם שכיר.
 
כזכור, בחודש מארס 2007, פורסמה מטעם הממשלה הצעת חוק ובה הוצע לקבוע כי על כל עובד יחול הסדר פנסיוני וכי שר האוצר יקבע את תנאי ההסדר הפנסיוני שיחול על עובדים שאין בידיהם הסדר פנסיוני עד למועד מסוים.
 
בעקבות הצעת החוק, בחודש נובמבר 2007 נחתם הסכם קיבוצי בין לשכת התאום של הארגונים הכלכליים לבין ההסתדרות הכללית החדשה, אשר כולל חיוב של מעבידים להפקיד לעובדיהם הפקדות לקופת גמל לקצבה. ביום 30 בדצמבר 2007 התקין שר התעשייה, המסחר והתעסוקה צו הרחבה שהוחל בינואר 2008 על כלל ציבור השכירים בישראל, והביא בשנת 2008 לצירוף של כ-300 אלף מצטרפים חדשים לקרנות הפנסיה בלבד.
 
צו ההרחבה הותיר למעשה את אוכלוסיית העצמאים, המהווה 11.7% מכוח העבודה במשק, ללא חובה של הפקדה לחיסכון פנסיוני. בהתחשב בשיעור הכיסוי הפנסיוני הנמוך בקרב העצמאים ובצמצום אפשרויות ההכנסה של העצמאים לאחר פרישתם מהעבודה, עולה הצורך לחייב ציבור זה בחיסכון לגיל פרישה. תזכיר החוק מהווה צעד משלים לצו ההרחבה ונעשה מתוך מדיניות של הסתכלות לעתיד בו העובדים יפרשו מעבודתם ויוכלו לחיות בכבוד.
 1. 1. כספי הפנסיה נעלמים עד שמגיע זמן פדיונם
  yaffa 30/11/2009 12:55
  כתוצאה מהתנהגות כושלת ולא מוסרית של ממשלת ההפרטות ומשטר ההימורים בבורסה,ועידוד העברת ההון לעשירים.

  כספי הפנסיה של אלפי אנשים פרטיים מהמעד הבינוני ומטה מאופסנים עכשיו אצל לבייב שאין לו כל כוונה להחזירם.
  אז עכשיו נמצא מקור הכנסה נוסף, כספי העצמאים.