יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מדוע המס על רכבים גבוה?

יו"ר ועדת הכספים דורש מרשות המסים להפחית את מס הקניה על כלי-רכב מ-90 אחוזים

אבי משה א' בכסלו תש"ע - 18/11/2009 14:05
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ר' משה גפני, דורש מרשות המיסים להביא להפחתת מס הקניה בישראל על כלי-רכב מ-90 אחוזים. את הדברים הוא אמר בדיון בנושא המיסוי הירוק בוועדת הכספים.
 
הוועדה דנה בנושא המיסוי הירוק, כשבמסגרתה יינתנו הענקת תמריצים לרכבים המזהמים פחות את הסביבה.
 
בועז סופר, סגן בכיר למנהל רשות המיסים, אמר בדיון כי מטרת המיסוי הירוק היא לעודד יבוא וצריכת רכבים אשר פחות מזיקים לבריאות ואיכות הסביבה. "על-פי המתווה שגיבשנו, לא משנה איזה סוג מנוע יש לרכב וכו', המבחן העיקרי הוא האם הוא פוגע בבריאות הציבור ובסביבה. דרגות הזיהום הם לב ליבו של מס הקניה כאשר המס יופחת ככל שהרכב יהיה נקי ובריא יותר לציבור", אמר.
 
נציגי היבואנים טענו בדיון, כי במתווה שגובש ברשות המיסים לא נכלל נושא פליטת גזי החממה אשר היא היחידה הנוגעת לאיכות הסביבה.
 
יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני אמר כי מהצגת הדברים ע"י בועז סופר מרשות המיסים עולה, כי מס הקניה יעלה לרף גבוה של כ-90 אחוזים בממוצע והטבות המס יינתנו לרכבים המזהמים פחות, ובכך יפחיתו את המס לאותם רכבים.
 
לדברי גפני, 90 אחוזי מס הוא גבוה מדי לרכבים שונים כדוגמת 7 מקומות, מה גם שכמות האנשים הנוסעת ברכב המשפחתי, חוסכת נסיעה בשני רכבים ומזהמת פחות את איכות הסביבה. "המתווה שגובש הוא נכון אך אבקש מרשות המיסים לשוב עם הצעה חדשה בה המס הקבוע ירד מ-90 אחוז", דרש.
 
בנושא ניכוי ההוצאות ופחת השימוש ברכב, אמר סופר כי נהגי מוניות ומורי נהיגה זקוקים לניכוי הוצאות גבוה, מאחר ועיקר השימוש ברכב הוא לצורך עבודתם. לדבריו, סוכם כי מוניות יקבלו כ-90 אחוזים ניכוי הוצאות על רכבם ביחס ל-45% הניתנים לעצמאיים, אוטובוס זעיר יקבל 80%, ומורי נהיגה אשר ברשותם רכב אחד יקבלו 77% החזר הוצאות.