יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

ח"כ גפני דורש רפורמה מהותית בהתייחסות אל הרשויות

ח"כ גפני דורש מהאוצר שינוי יסודי, רפורמה בארנונה ושינוי בהתייחסות לרשויות המקומיות

ראובן שטיין כ"ט בחשון תש"ע - 16/11/2009 15:53
ועדת הכספים דנה היום בנושא מצב הרשויות המקומיות בפריפריה, ראשי המועצות שהגיעו לוועדה אמרו כי הם לפני קריסה מוחלטת.  יו"ר הועדה ח"כ ר' משה גפני אמר בראשית הדיון כי נוצר מצב בו ישנן שתי מדינות שונות בישראל. "יש את מדינת תל אביב ויש את מדינת הפריפריה", אמר גפני. "זה נראה כאילו הערים הללו הן חלק נפרד מהמדינה, מתנערים מהם ומזניחים אותם עד שהם קורסים".

ראש עיריית יקנעם עלית, סימון אלפסי, אמר בדיון כי תביעת השלטון המקומי מסתכמת בשני נקודות עיקריות, שהן ליבת הבעיה כולה: הראשונה, תוספת מיידית של 600 מיליון ₪ למענקי האיזון כדי למנוע קריסת רשויות, והשנייה, השבת מענקי הפיתוח בדחיפות.


גבי נעמן, ראש מועצת שלומי, לא הסתפק בתלונה בוועדה כעמיתיו לרשויות, שמגיעים למצב של קריסה. הוא הגיע למצב בו נאלץ להגיש בג"ץ נגד המדינה. בנימוק הדברים הוא אמר, שאין לו ברירה אחרת. "מתנערים מאיתנו ומותירים אותנו לחסדי בג"ץ.  שר הפנים לא לוקח אחריות והבעיה היא שם".


ח"כ גפני אמר בתגובה כי לועדת הכספים כוח רב, אבל צריך לדעת לנצל את הכוח בצורה נכונה ומושכלת. 'אני לא שולל מאבק מול האוצר בנושא, אך אני פועל כעת במגעים בדרכי נועם", אמר גפני והוסיף כי הפיתרון איננו 600 מיליון השקלים החסרים, מאחר ובכל שנה הרשויות ימצאו את עצמם שוב באותה הבעיה. "דרוש פיתרון יסודי יותר, הרשויות הן אינן מקשה אחת, דרושה רפורמה של ממש בכל התייחסות הממשלה אל הרשויות המקומיות, שהארנונה לא תהיה זהה בעיר חלשה לזו שבעיר חזקה, שיוכלו לנייד את כספי הארנונה לאזורים אחרים, שמפעלים לא יהיו רק באזורים חזקים ובפריפריה לא יהיו אזורי תעשיה, יש לשנות את כל המבנה.


"אני פעלתי עד כה בנושא ואמשיך את המגעים מול שר האוצר, שר הפנים, וכל הגורמים בדבר" סיכם את דבריו חה"כ גפני.