יום שני י"ב בחשון תשפ"ב 18/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

הצעה חדשה: המס יוקפא, המים יתייקרו

מנכ"ל משרד ראה"מ גיבש פשרה בעניין מס הבצורת, בניגוד לדעתו של שר האוצר. ראש הממשלה יכריע

משה שוורץ כ"ה בחשון תש"ע - 12/11/2009 11:39
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, מגבש פשרה חדשה בעניין מס הבצורת, שעיקרה הקפאת המס לארבעה חודשים, אך במקביל יעלו תעריפי המים ב-40%.
 
לפי דיווח בגלי צה"ל, שר האוצר, יובל שטייניץ, מתנגד להצעה הקובעת כי המס יוקפא בין החודשים ינואר עד אפריל 2010, אולם בכוונת מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, להציג את הפשרה לאישור ראש הממשלה בנימין נתניהו.
 
שר האוצר סבור, כי היטל הבצורת הביא לצמצום משמעותי בצריכת המים. "אני מציע שלא נפעל לפי שיקולים של פופולריות. זה לא נכון להקפיא", אמר אתמול.

יצוין, כי ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון בנושא ביטול המס ביום ראשון הקרוב. לקראת הדיון הצפוי, קרא מנכ"ל ארגון עובדי המים, ארז וייסמן, לח"כים לפנות באופן מיידי לטיפול יסודי ומעמיק ברפורמת תעריפי המים.
 
לדברי וייסמן, מחירי המים עומדים לעלות בתחילת 2010 בעשרות אחוזים, דבר שיהפוך את המים למוצר צריכה לעשירים בלבד. "חישוב הצריכה הבסיסית לנפש, העומד על-פי הרפורמה של רשות המים על 2.5 קוב לנפש לחודש, אינו ריאלי מאחר והצריכה הנורמטיבית המינימאלית לנפש עומדת על 5 קוב לנפש. אין אדם שיכול לעמוד ברף של 2.5 קוב לחודש ולכן קביעת תעריף גבוה בעשרות אחוזים על כל צריכה מעבר לכך, תגרום לכל אזרחי המדינה לשלם בחשבונות המים שלהם סכומי עתק, ללא קשר לכמה יחסכו בשימוש במים", אמר מנכ"ל ארגון עובדי המים.

השבוע אמר שר התשתיות, עוזי לנדאו, כי בכוונתו להגיש הצעת החלטה לממשלה, במטרה להקל או להקפיא את היטל הבצורת, העברת כספי ההיטל שנגבו עד-כה, לטובת צרכי משק המים, דחיית הרפורמה והעלאה מדורגת של תעריפי המים.

במקביל, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ ר' משה גפני, הניח הצעת חוק על שולחן הכנסת, הקובעת כי יש להקפיא את היטל הבצורת לחודשי החורף, בהתאם למסקנות צוות הבדיקה שמינתה הוועדה.