יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

סחבת בקופות הגמל? תשלמו על זה

קופות הגמל יפצו עמיתים שכספיהם הועברו באיחור או שעוכבה משיכתם, חודש של עיכוב יכול להסתכם בתשלום של: 4,300 ליחיד

איתן פריד כ"ד בחשון תש"ע - 11/11/2009 19:16

עד עתה האזרח הפשוט היה מי שסבל ביותר מן הבירוקרטיה הישראלית, אשר חלחלה מן המוסדות הממשלתיים גם אל הגופים הציבוריים כתרבות ישראלית של ממש. מהיום: ייאלצו לתת על כך את הדין, מה שיגרור גם כסף. כך למשל מנהלי חברות קופות הגמל, אשר מחוייבות מהיום לפצות את מבוטחיהן בגין הפסד שנגרם לאחר עיכוב מצד החברות.


הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון, ידין ענתבי, הפיץ היום (ד') טיוטת הכרעה, לפיה נדרשות חברות המנהלות קופות הגמל לפצות עמיתים שבקשותיהם למשיכת כספים, או להעברתם בין קופות או בין מסלולים, בוצעו באיחור. טיוטת ההכרעה קובעת את כללי הפיצוי לעמיתים ואת הנוסחאות לחישוב הפיצוי. הוראות הטיוטה נועדו להשיב את העמיתים למצב שבו היו נמצאים אילולא האיחור בביצוע בקשותיהם ולפצותם על הנזק שנגרם להם.


מפניות רבות שהגיעו אל הממונה על שוק ההון הסתבר כי עמיתים רבים לא פוצו על נזקים שנגרמו להם עקב איחור שגרמה קופת גמל במשיכה של כספים או בהעברה של כספים לקופת גמל אחרת או למסלול אחר באותה הקופה.  זוהי תופעה מוכרת שלא מעט ניסו להילחם בה. לפיכך, סוף סוף  מצא הממונה לנכון להבהיר לקופות את הכללים בנושא, ובפרט את החובה החלה עליהן לפצות את העמיתים בשל העיכוב במשיכה או בהעברה של כספים.


בהתאם להוראות הממונה, במקרה של איחור בביצוע בקשת משיכה, נדרשת קופת הגמל לשלם לעמית את התשואות שהניב כספו או את ההפסדים שספג בשל האיחור. כמו כן, על החברה המנהלת לשלם לעמית גם ריבית פיגורים לפי החוק. ההכרעה קובעת נוסחת פיצוי, המתבססת הן על ריבית הפיגורים, והן על הפרשי התשואות שבין הקופה המעבירה לקופה המקבלת, והתלויה במועד בו התקבלה בקשת העמית.


על-פי ההנחיות החדשות, אם בקשת עמית בוצעה באיחור של חודש ימים, במהלכו הניבה הקופה, למשל, תשואה שלילית של 4%, כך שסך הכספים שנפדו עמד על 96,000 ₪ בלבד (בהתבסס על סכום של 100,000 שקלים לזכות העמית) הרי שקופת הגמל נדרשת לפצותו בסך כולל של 4,300 שקלים. סכום הכולל את ריבית הפיגורים המסתכמת ב-300 שקל, וכן את הפיצוי לעמית בגין הפרשי התשואות העומד על 4,000 שקלים.
קופת גמל יקרה, עכבי את התשלום ככל יכולתך...