יום שישי י"ח בתשרי תשפ"ב 24/09/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

הנתונים מוכיחים: הערים החרדיות הן העניות ביותר בישראל

נתוני הלמ"ס מעמידים בסימן הדרדרות כלכלית את הערים החרדיות לצד הערים הערביות והדרוזיות, ומקבעים את ערי החרדים כערים העניות ביותר בישראל. לצד רהט וכסיפה, עומדות ביתר ומודיעין באשכול הנמוך ביותר במדינה, ומי למעלה? כמובן, הערים החילוניות

איתן פריד ט"ז בחשון תש"ע - 03/11/2009 15:44

נתוני הלמ"ס המתפרסמים היום (ג') מוכיחים מציאות קשה אשר רבות נידונה במדינה, והיום מוכחת גם באופן מספרי: הערים החרדיות בישראל נמצאות בדירוג הנמוך ביותר במיקומן בטבלת הרשויות בעלת סוציו-אקונומי נמוך, כאשר בראש הדירוג עומדות, כמובן, הערים החילוניות, אשר מקבלות את המעמד של הערים העשירות ביותר ברחבי ישראל, הערים החרדיות? ממשיכות להדרדר במורד הכלכלי, לצד ערי המיעוטים הערביות, הבדואיות והדרוזיות.


נתוני הלמ"ס מציבים ב'אשכולות' המדורגים מ-1 עד-10 את הערים הגדולות, העיריות והמועצות המקומיות והמועצות האזוריות, כאשר באשכול העשירי, נמנים יישובי העשירון העליון, ביניהם, כמובן, כפר שמריהו והעיר סביון לצד היישוב החילוני עומר.


מן הנתונים, ניבטת מציאות כואבת של הידרדרות של הערים החרדיות למקומות נמוכים עוד יותר, משצויינו להן בשנים האחרונות: ירידת מעמדה הכלכלי – חברתי של העיר בני ברק, אשר עמדה באשכול מספר 3, מתבטאת בשיוך העיר לאשכול מספר 2, שם עומדת בני-ברק לצד מועצות אזוריות ערביות/דרוזיות, ביניהן  אבו בסמה, אל-בטוף, בוסטן אל-מרג', נחל שורק והר חברון.


באשכול הנמוך ביותר, אשכול מספר 1, מצויים 8 יישובים בדואים, ואף לא אחד יהודי, מלבד שתי ערים חרדיות: ביתר עילית ומודיעין עילית, כאשר באשכול מספר 2  נמצאות מלבד בני ברק גם שאר הערים החרדיות: עמנואל, אלעד, רכסים וקרית יערים.


הנתונים מוכיחים באופן ברור את החלוקה הבין-מגזרית בישראל. החרדים יחד עם הערבים, ואילו בעשירון העליון ניצבות הערים החילוניות המובהקות.


על פי הנתונים, רב ערי הארץ לא ירדו 'אשכולו', כי אם 81% מן הערים והמועצות בישראל שמרו על מקומן, זאת כאשר  רב הערים החרדיות מצוינות בתוך -19 האחוזים אשר ספגו פגיעה אקונומית קשה. העיר בית-שמש, לדוגמא, שלאורך שנים רבות הוצבה תמיד באשכול מספר 4, חוותה בשנים האחרונות גידול מבורך באחוזי המתיישבים החרדים בה. באופן מקביל וכואב, נתוני הלמ"ס הנוכחיים מצביעים על ירידה שלה, לאחר שנים ארוכות אל אשכול מספר 3.


נתוני הלמ"ס מתבססים על נתונים משתנים, כגון: הכנסה ממוצעת לנפש, שיעור אחזקת רכב, אחוז כלי רכב חדשים, אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז סטודנטים, אחוז דורשי עבודה, אחוז המשתכרים עד שכר המינימום, אחוז המשתכרים מעל פעמיים השכר הממוצע, אחוז משפחות עם ארבעה ילדים ויותר, אחוז מקבלי דמי אבטלה, אחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה ואחוז מקבלי קצבת זקנה עם תוספת השלמת הכנסה.


העיריות והמועצות המקומיות הנמצאות באשכול 10 מאופיינות ברמת הכנסה ממוצעת לנפש גבוהה, קרוב לפי-8 מהממוצע של הכנסה לנפש בעיריות ובמועצות המקומיות באשכול 1, באחוז נמוך של משפחות עם ארבעה ילדים ויותר: 10% לעומת 57% באשכול 1, אשר עליו נמנות הערים החרדיות המבורכות במשפחות ברוכות ילדים, ושיעור אחזקת רכב גבוה פי-7 משיעור אחזקת רכב באשכול 1.

 1. 1. מלאכה ועוני
  יוסי 03/11/2009 18:09
  האם אינכם מבינים את הקשר בין הימנעות ממלאכה, הימנעות מלימודים כלליים (לצד לימודים תורניים) והעוני? מה מלמדים אתכם שם בישיבות שקשר כה פשוט אינו נהיר לכם?