יום שישי י"ח בתשרי תשפ"ב 24/09/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מס היטל הבצורת מגיע לבג"ץ

בג"ץ הורה למדינה לנמק מדוע לא יבוטל מס הבצורת. ח"כ מקלב: להקפיא את המס בחודשי החורף

אבי משה ט"ו בחשון תש"ע - 02/11/2009 16:49
שופטי בג"ץ הורו היום (ב') לממשלה ולכנסת לנמק תוך 45 יום, מדוע לא יבוטל מס הבצורת במדינת ישראל, וזאת בעקבות עתירה שהגישו כמה קבוצות של אנשים נגד המס שגרר תגובות חריפות בחודשים האחרונים.
 
ובתוך כך, הכנסת החלה בדיונים להקפיא את היטל הבצורת. במהלך דיון שנערך בוועדת המשנה של ועדת הכספים, טען ח"כ הרב אורי מקלב, כי יש להקפיא את המס במשך חודשי החורף, בהתאם לאחריות שיגלה ציבור הצרכנים.
 
במהלך הדיון בוועדת המשנה מטעם ועדת הכספים לבדיקת מס הבצורת, שהתכנסה בהמשך להמלצות הוועדה בעניין החוק שגרר תגובות נזעמות מכלל הציבור, ציין ח"כ הרב אורי מקלב כי התשלום המוטל על כתפי הצרכנים אינו בהכרח מחמת צריכה מיותרת של מים כפי שהתכוון המחוקק, מאחר וחלקם של הצרכנים מתגוררים בבנין משותף, והצריכה המשותפת בה הינה גבוהה במיוחד, במיוחד במקומות רבים אשר בהם יש תשתיות לקויות הגורמות לצריכה משותפת גבוהה ובכך ניזוקים בעיקר אוכלוסיות חלשות ותושבי הפריפריה.
 
מקלב ציין את החשש שהועלה כבר בעבר, כי חלק מתאגידי המים לא מסוגלים לעמוד במשימה הבירוקרטית של עדכון תושבים, במיוחד לאחר שכעת התברר כי זהו אכן המצב, ובעקבות כך נגרם נזק רב לצרכנים המבקשים לעדכן את הנפשות בהתאם לחוק.
 
"יש לשים לב גם לבעיית הנכים, שכאשר הם מגיעים לגיל שיבה נשללת מהם הזכות לקבלת קצבת נכות ובכך הם לא יכולים ליהנות מהפטור המגיע להם על פי חוק", טען הרב מקלב, וציין, כי בהתאם לנתונים המצביעים על ירידה של יותר משליש בצריכה העודפת של ציבור הצרכנים וצמצום ניכר בצריכה של כלל הצרכנים אודות לחשיפה המוגברת של מערך ההסברה המופעל בנושא, וכל זאת עוד לפני תחילת יישום המס בפועל.
 
משום כך, דורש הרב מקלב להקפיא את החוק במשך חודשי החורף, ולהתנות את ההיטל לפי גובה שימוש הצרכנים. "בכך יוקל משמעותית הנטל הכלכלי על כתפי הצרכנים. במקביל יש לפעול ולהגביר את היקף ההסברה והמודעות לציבור על המצב של משק המים בישראל", אמר הרב מקלב בכנסת.