יום שישי י"ח בתשרי תשפ"ב 24/09/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

החקלאים סוגרים את המדינה

מזכ"ל התאחדות החקלאים: בשבוע הבא נחסום צמתים בכל רחבי הארץ, במחאה על אי כניסת עובדים זרים

אבי משה י"ד בחשון תש"ע - 01/11/2009 15:22
התאחדות חקלאי ישראל וארגוני המגדלים החליטו להסלים את המאבק בממשלה בעקבות סגירת גבולות מדינת ישראל לכניסתם של עובדים זרים לחקלאות. ביום ראשון הבא מתכננים החקלאים ובני משפחותיהם, בעזרת כלים כבדים וטרקטורים, לסגור 14 צמתים מרכזיות ברחבי הארץ בו-זמנית, ממבואות קריית שמונה ועד לערבה, לאחר שערכו כמה הפגנות בכביש הערבה בלבד.
 
מזכ"ל התאחדות החקלאים, אבשלום (אבו) וילן, טוען כי ממשלת ישראל לא מותירה לחקלאים שום ברירה אלא להחריף את צעדי המחאה כדי להביא ליישום ההסכם שהממשלה חתמה איתם לפני חודשים מעטים. "למרבה הצער הפעולות הנקודתיות שבוצעו עד כה לא נשאו פרי ולכן המאבק יהפוך לארצי ורחב-היקף. איננו מבקשים תוספת עובדים, כפי שיש המנסים להציג זאת, אלא שיתירו את בואם של 5,000 עובדים מתאילנד, במקום עובדים שסיימו את עבודתם אצלנו וחזרו לארצם במהלך השנה, וזאת במסגרת ההסכם שלפיו החקלאים התחייבו להקטנת מספר העובדים הזרים בחקלאות ב-9,000 תוך 6 שנים והממשלה התחייבה לפתוח מיידית את השמיים".
 
לדברי וילן, פקידי משרד הפנים מעלים חדשות לבקרים קשיים ודרישות נוספות כדי להתיר בואם של העובדים ."דבריו של שר הפנים, הרב אלי ישי, על 'המחלות והסמים' שהעובדים כביכול מביאים איתם, מוציאים את המרצע מן השק ומוכיחים שיש כאן מדיניות מסודרת והפקידים משרתים נאמנה את רצון אדונם. מיותר לציין שבחקלאות העסקת העובדים נעשית בצורה מסודרת ואף אחת מהרעות שציין השר לא רלוונטית למגזר זה", טוען וילן.
 
על פי החלטת התאחדות החקלאים, ביום ראשון הבא יגיעו אלפי חקלאים ומשפחותיהם ל-14 צמתים שנקבעו יחד עם טרקטורים וכלים חקלאיים שעליהם יונפו דגלי ישראל. הצמתים שיחסמו הם: הערבה, הנגב, סעד, יד מרדכי, אחווה, שדה התעופה לוד, דרור, הרואה, פרדיס, מגידו, בית שאן, צמח, ראש פינה-מחניים וקריית שמונה.
 
"אנו מצטערים על כך שמאבקנו עומד לפגוע באזרחי המדינה", אומר וילן, "אבל אין לנו כל ברירה. לא נסכים שמדיניות פרטית של שר המנוגדת להחלטות הממשלה תפגע במקור פרנסתן של אלפי משפחות. המאבק שלנו צריך להיות חשוב לכל אזרח שומר חוק וסדר במדינת ישראל, כי אם החלטות הממשלה לא שוות את הנייר עליו הן חתומות, המשמעות היא התפרקות שלטונית".