יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

התאחדות הקבלנים מציגה: העסקה שתגרום לעליית מחירים בענף הנדל"ן בישראל

בימים אלה עומדת להתבצע עסקת ענק שתגרום לעליית מחירי הנדל"ן והתשתיות במדינת ישראל

דוד שמואלי ג' בחשון תש"ע - 21/10/2009 09:20
 
בימים אלה עומדת להתבצע עסקה שתגרום לעלית מחירי הנדל"ן והתשתיות בישראל. חברת נשר מונופול המלט הישראלי מרחיבה את המונופול שלה ונכנסת לשוק הבטון. על פי ההערכות, בעקבות העסקה תקטן התחרות בשוק הבטון, ואי לכך יעלו מחירי המלט והנדל"ן.
 
דו"ח שהוכן עבור התאחדות הקבלנים על ידי חברת שקד כלכלה, עוסק בהשלכות רכישת חברת הנסון על ענפי הבנייה והסלילה בישראל. בדו"ח נכתב כי משקל המלט, מוצרי המלט וחומרי המחצבה מהווה כ־15% מכלל עלויות הבנייה וכ־30% מכלל עלויות הסלילה, נכון לחודש יולי 2009.
 
"עלייה ריאלית ממוצעת של כ־20% בחומרים אלה", נכתב בדו"ח, "כתוצאה מהקטנת התחרות בשוק והשליטה של תאגידי משאב על מחירי המלט, הבטון וחומרי המחצבה, תייקר את מדד הבניה למגורים בכ־3% ואת מדד תשומות בסלילה בכ־6%, על כל המשתמע מכך באשר למחירי הדיור והגידול בחוב הלאומי הפנימי". יש לזכור, כי במגזר החרדי העלייה תהיה בולטת אף יותר, עקב המשקל הנמוך של רכיב הקרקע בקרב הדירות במגזר, בפרט אלה המצויות מחוץ לערים הגדולות.
 
נשר היא יצרן המלט היחידה במדינת ישראל והוכרזה כמונופול בתחום כבר בשנת 1989. כתוצאה מהיותה של מלט מונופול מפוקחים מחירי המלט על ידי משרד התמ"ת ולנשר אין אפשרות להעלותם מבלי לקבל אישור. אולם מסיכום נתוני התמ"ת עולה כי מחירו של מלט מתוצרת נשר עלה בעשור האחרון בשיעור של למעלה מ-51%.
 
נתון מדהים זה הופך למדהים עוד יותר כשבוחנים את העלייה במדד המחירים לצרכן שעלה באותו עשור בשיעור של 22% עפ"י נתוני הלמ"ס. רק לצורך השוואה אותו מלט נמכר על ידי נשר ב20% פחות לרשות הפלסטינית. נתון זה מראה על גובה הרווחיות העצום של נשר.
 
המשמעות של עליית המחירים – הציבור משלם פעמיים: במחירי הדיור ובעלות תשתיות הנבנות מכספי משלם המסים: משקלם של המלט ומוצריו במדד מחירי התשומות בבנייה למגורים ובמדד תשומות הסלילה עומד על כ-9.6% ו-9.9% בהתאמה. מכך יוצא שהעלאת מחירי המלט גוררת עלייה משמעותית במדדים אלה.
 
עקב הרווחיות הנמוכה בענף הבנייה למגורים בישראל מגולגלת העלאת מחירי המלט כמעט באופן ישיר על הצרכן. ההשפעה הישירה של העלאת מחירי המלט היא על מדד תשומות הבנייה. מי שקונה דירה וחותם על חוזה לפיו מיום הרכישה ועד יום המסירה מוצמד המחיר למדד זה, משלם את מחיר מונופול המלט ישירות מכיסו.
 
על-פי האגף למחקר וכלכלה במשרד השיכון: "החל מראשית שנת 2003 נרשמה עליה ניכרת במדד תשומות הבניה בשיעור מצטבר של 31% (לעומת עלייה 10% במדד המחירים לצרכן).
 
מי ששותק באופן מפתיע היא חברת רדימיקס המתחרה של הנסון. בעבר היו חשדות לקרטל בין יצרניות הבטון השונות. גם במקומות נוספים בעולם קיימים קרטלים דומים בשוק הבטון והמלט. יש חשש שאם יישארו גם בבטון מספר מועט של חברות, שוב יהיה פוטנציאל לקרטל בענף.
 
מכירת הנסון עומדת בפני הממונה על ההגבלים העסקיים, שאמורה לקבל החלטה בנדון בשבועות הקרובים. אם לא תיעצר העסקה על ידי הממונה צפוי כל אזרח לשלם יותר עבור נדלן ועבור תשתיות. כמו כן צפויות רשויות מקומיות לייקר את מחירי הארנונה בהתאם.