יום שישי י"ח בתמוז תש"פ 10/07/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מדד המחירים לצרכן: עולה-יורד

המדד עתיד לעלות עד לסוף חודש אוגוסט, אך צפויה ירידה באופן מזערי בחודש הבא.

איתן פריד כ"ז באב תשס"ט - 17/08/2009 13:47

מדד המחירים לצרכן יעלה בחודש הנוכחי מעל 0.5% בחודש ספטמבר צפוי לרדת.

אומדן מדד המחירים לצרכן לחודש האזרחי הנוכחי מורה על עליה צפויה בשיעור של 0.6%.

מדד חודש אוגוסט יושפע בעיקר מהמשך העלייה במחירי המים, עם הפעלת 'היטל צריכה עודפת', אשר מכונה 'מס הבצורת',  ומהשפעות מאוחרות של העלייה בשיעור המע"מ בחודש הקודם. כן, תשפיע העלייה במחירי הבשר העופות, לעומת מחירי הפירות והירקות שלא עלו באופן גבוה מן המקובל לעונתיות הרגילה.

מחירי המכוניות החדשות יעלו אף הם בעקבות הפעלת "המיסוי הירוק" על הרכב. נוסף על כל אלה, תשפיע התייקרות שירותי דיור בבעלות הדיירים, למרות ייסוף שער השקל מול הדולר בתקופת הסקר, על פיו נצפית התחזית, בשיעור של 1.2%.

הירידה במחירי הדלק ב-1%, והמשך הירידה במחירי ההלבשה וההנעלה, עם התעצמות מכירות סוף עונת הקיץ, יתמתנו עליות אלה. לקראת החודש הבא.

מדד המחירים צפוי לרדת בשיעור של 0.1% בחודש ספטמבר, בדיוק בתקופת ה'חגים' אשר מוכרת כתקופה לחוצה מבחינה כלכלית ברב בתי ישראל, עם ההתארגנות לקראת עונת החורף והוצאות חריגות בתחום המזון. מדד חודש זה יושפע מירידת מחירים בסעיף החינוך והתרבות, כן תחול ירידה עונתית במחירי ההלבשה וההנעלה עדיין, בשל סיום מכירות סוף עונת הקיץ. מצד שני, עתידה להשפיע על עלייה, העלייה הצפויה במחירי הדלק ובמחירי הפירות והירקות.

על פי התחזית שפרסם היום (ב')  'בנק הפועלים' שיעור האינפלציה החזוי לשנת 2009 עודכן ל-4.0% ולשנים עשר החודשים הקרובים ל-2.3%. השנה הנוכחית צפויה להסתיים עם שיעור אינפלציה גבוה מהגבול העליון של יעד האינפלציה שקבעה הממשלה. יחד עם זאת, יש לציין כי צעדי המדיניות שננקטו תרמו את חלקם (כ-1.5%) להעלאת רמת המחירים.