יום שישי ה' בתשרי תשפ"ג 30/09/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

החלו עבודות לשימור ותחזוק אבני הכותל

העבודות מתבצעות בהתאם להנחיות ההלכתיות של רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ

אבי משה ח' באייר תשס"ט - 02/05/2009 23:28
בימים אלו כל מי שמגיע לפקוד את הכותל המערבי נתקל בבמה המתרוממת עליה ניצבים פועלים הדואגים לשימור ותחזוק אבני הכותל בעיקר בשורות האבנים העליונות.
 
בסקר מצב של הכותל, שערכה הקרן למורשת הכותל לפני כשנה, התברר כי יש צורך בהתערבות מהירה כדי לעצור את תהליכי הבליה של אבני הכותל. על רקע זה, הוחלט על טיפול דחוף של שימור מצב הכותל, שבסיומו הוגשה תכנית עבודה.
 
בימים אלו החלו עבודות השימור הנערכות במשך שעות היום והלילה. העבודה מתמקדת בטיפול של שימור אבני הכותל וייצובן בהתאם לדרגת השתמרות האבנים ולרמת הסכנה שהן מהוות עבור ציבור המבקרים.

ברשות העתיקות אומרים כי פרויקט מתחם הכותל הוא דוגמא לאתגר הגדול העומד בפנינו בשימור והצגה של המורשת בישראל. "הצורך בתחזוקה שוטפת ושימור המראה המקורי של הכותל עבורנו ועבור הדורות הבאים, הוא אתגר ראשון במעלה. משימה זו דורשת ידע ומקצועיות במגוון רחב של תחומים".
 
יצוין, שעבודות אלו נעשו בהתאם להנחיות ההלכתיות אותם בדק הרה"ג ר' שמואל רבינוביץ שליט"א, רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים.
 
את הפרויקט מוביל מינהל השימור ברשות העתיקות הכולל אדריכלים, מהנדסים ומשמרים מומחים בתחומים שונים. ברשות העתיקות מסבירים כי מינהל השימור מבטא את מחויבותה של רשות העתיקות לייסוד גוף שיוביל את נושא השימור בישראל, כפועל יוצא מאחריותה של המדינה למורשת התרבות אשר בשטחה.