יום שני ט"ז בסיון תשפ"ג 05/06/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

23 אלף ניצולי שואה בירושלים זוכים לשירותים יחודיים מהעירייה

ניצולי השואה המתגוררים בירושלים מהווים 9% מכלל ניצולי השואה החיים בארץ ו-32% מכלל הקשישים החיים בעיר

אבי משה כ"ז בניסן תשס"ט - 21/04/2009 10:08
שלושה מוקדי סיוע נפתחו במהלך השנה האחרונה לסיוע ותמיכה בניצולי שואה בירושלים. במוקדי הסיוע ניתנים שירותים לניצולים עצמאיים ולניצולים המרותקים לבתיהם תוך מתן דגש על צמצום העוני, מיצוי זכויותיהם, צמצום הבדידות ומענה לצרכיהם.
 
23 אלף ניצולי שואה המתגוררים בירושלים מהווים 9% מכלל ניצולי השואה החיים בארץ ו-32% מכלל הקשישים החיים בעיר, ומטופלים על ידי המחלקה לזקן באגף הרווחה,  בשותפות קרן ירושלים, עמותת "משגב לקשיש" ומינהלים קהילתיים.
 
כדי לשפר את חיי החברה של אוכלוסיית ניצולי השואה, נפתחו מספר תוכניות ייחודיות ברחבי העיר כגון:
 
מרכז פעילות לאוכלוסייה החרדית ניצולת השואה, "צוזאמן" (באידיש: ביחד). המרכז כולל פעילות חברתית, מיצוי זכויות ועוד. כ-30 ניצולי שואה המרותקים לבית מקבלים סיוע ממתנדבים בבתיהם. השירות ניתן בשיתוף עם עמותת "משגב לקשיש".
 
בנוסף, נפתח "קפה אירופה" - בית-קפה שיועד לניצולי שואה, בו מתקיימים מפגשים ופעילויות. לצד קפה ועוגה יכולים המשתתפים לחוות חוויה חברתית תרבותית, לגעת בזיכרונות הטובים של תרבות עשירה שנגדעה על-ידי הנאצים. למעלה מ-30 'ניצולים' משתתפים בפעילות זו, המתקיימת בכל שבוע.
 
כמו כן נפתח מרכז מיצוי זכויות ל'ניצולים' בצפון העיר , בשיתוף מנהל קהילתי פסגת זאב: במרכז ניתן סיוע והסברה למיצוי זכויות לניצולי שואה עצמאיים ומרותקים לבית, תוך שימת דגש על צמצום העוני ושיפור איכות חייהם. מאז פתיחת המרכז לפני כחודשיים, ניתן סיוע וטיפול לכ-200 קשישים ובני משפחותיהם, כולל פניות יזומות של צוות מוקד הסיוע.
 
בכל אחד ממוקדי השירות מגוון נוסף של תוכניות ושירותים, כמו גם מידע על שירותים נוספים בעיר המופעלים על ידי גורמים אחרים כגון: "עמך", "יד ושם", "יד שרה" ועוד, לסיוע לאוכלוסיה זו.